A forint piaca nem tartogatott meglepetést tegnap, hiszen az EUR/HUF kereszt a 306,0-306,5 közötti sávban billegett.
Nem történt jelentős elmozdulás a hozamgörbe mentén, hiszen csupán az 5 éves (3 bázisponttal), valamint a 15 éves hozam (2 bázisponttal) emelkedett. Az év vége közeledtével az ÁKK folyamatosan csökkenti a kibocsátandó kötvény mennyiségét, hiszen ma már csak 20 milliárd forint értékben kíván 3 hónapos DKJ-t értékesíteni az államadósság kezelő a múlt heti 30 milliárd helyett. A kereslet várhatóan újra kimagasló lesz a rövid állampapírok iránt, az átlaghozam pedig az előző aukció eredményéhez közel (1,55-1,60% körül) alakulhat.
Nemzetközi helyzetkép:
Makrogazdasági adat nem érkezett tegnap a vezető tengerentúli börzékről, de a tovább zuhanó olajárfolyam és a vállalati hírek izgalomban tartották a befektetőket. A piacokon negatív hangulatban telt a tegnapi kereskedés (Dow -0,59%, Nasdaq -0,83%, S&P500 -0,74%).
Pirosba borultak az európai indexek tegnap. A DAX index 0,72%-ot, a CAC 40 index 1,0%-ot, míg a FTSE 100 index 1,05%-ot veszített az értékéből. Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok mínuszba fordultak ma reggel.
Az ázsiai piacon is az eladók voltak többségben. A Nikkei 225 0,68%-os esése eltörpül a Hang Seng 2,62%-os és a Shanghai Composite 5,6%-os mélyrepülése mellett. Utóbbi hátterében az energetikai szektor és a bankrészvények méretes mínusza állt a csökkenő olajár és növekedési kilátások miatt.
A WTI ma reggel újabb 5 éves mélypontra, 62,5 dollárra süllyedt, miután tegnap Irak is vágta az olaj árát ázsiai vevőinek. Jelenleg az irakiak 4 dolláros hordónkénti diszkonttal kínálják nyersolajukat az irányadó ománi és dubai olajhoz képest. Ez a piac szerint egyértelmű jele, hogy árháború van az OPEC tagjai között, ami további áresést jósol előre. Az arany némileg korrigált, és 1,204 dolláron állt ma reggel. A hírek szerint a pénzügyi befektetők oldaláról némi vásárlás volt tapasztalható, mivel az SPRD állománya 0,5%-kal nőtt a múlt héten. A piac számít arra is, hogy egyelőre maradnak a stimulus programok a világban, ami növelheti a pénzmennyiségen keresztül az arany iránti érdeklődést.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Fontosabb makrogazdasági adatokat ma sem publikálnak a tengerentúlon.
A német ipari termelés októberben 0,2%-kal emelkedett a várt 0,3%-os bővülés helyett. Az adat azért igazán fontos, mert jelentős súllyal bír az eurózónás harmonizált fogyasztói árindexben, amit az EKB is árgus szemekkel figyel.
A kora reggeli német export-import adatok vegyesen sikerültek. Az export októberben 0,5%-kal csökkent a várt 1,0%-os visszaesés helyett. Az import viszont 3,1%-kal csökkent a 1,5%-os mínusz helyett. A görög kormány a vártnál két hónappal korábban fog államfőt választani. A 300 fős parlamentben 180 képviselő támogatására van szükség, miközben a kormánypárt 155 képviselővel rendelkezik. Ha nem jön össze a többség, akkor fel kell oszlatni a parlamentet. Ez a lépés válaszul szolgál az euró zóna pénzügyminisztereinek arra a bejelentésére, miszerint a hitelszerződést két hónappal meghosszabbítják.
A mai pekingi gazdasági konferencián (CEWC) a kínai döntéshozók arról határozhatnak, hogy 7,5% helyett 7,0% legyen a 2015-ös növekedési prognózis. A hivatalos számokra tavaszig várnunk kell, azonban a kommunikációban már eddig is lehetett hallani olyan hangokat, melyek tolerálnák a kisebb növekedési számot. Az ügyhöz közel álló források szerint mindeközben a kínai bankok próbálnak nyomást gyakorolni a jegybankra, hogy csökkentse a kötelező tartalékrátát. A nagyobb bankok a betétek 20%-át tartják a központi banknál. A ráta 0,5 százalékpontos megvágása esetén körülbelül 500 milliárd jüan, azaz 81 milliárd dollárnyi likviditás szabadulhatna fel.
Hétfőn hozta nyilvánosságra a Nemzetgazdasági Minisztérium a novemberi hónapra vonatkozó előzetes költségvetési adatokat. Az NGM közleménye szerint 95,9 milliárd forintos többlettel zárta a hónapot a költségvetés. Így november volt a harmadik egyhuzamban, amikor szufficitet láthattunk. Év elejétől kezdve november végéig 713,7 milliárd forint hiányt halmozott fel a költségvetés, amely az éves terv 72,5%-a. Ez azt jelenti, hogy a kormány idei, 2,9%-os GDP arányos hiánycélja könnyen teljesülhet. A ma reggel közzétett októberi előzetes külkereskedelmi egyenleg – az ipari termelési adatokkal összhangban – éves, illetve havi összevetésben is csökkent, hiszen csupán 373,8 millió eurót ért el.
Heti kitekintő:
Egyesült Államok: A hét eleje nyugodt mederben telik, nem várhatóak jelentősebb piacmozgató adatok a tengerentúlról. Csütörtökön érkezik a heti friss munkanélküli segélyt kérők száma, illetve kiskereskedelmi termékforgalomról kaphatunk képet. Pénteken még a Michigani fogyasztói hangulatindex lehet fontos a piac számára.
Európa: Amerikához hasonlóan az öreg kontinens sem tartogat sok meglepetést a hétre. Csütörtökön a német harmonizált fogyasztói árindexet publikálják, majd pénteken az eurózónás ipari termelés jelenik meg.
Magyarország: A heti makrogazdasági adatok közül leginkább a csütörtöki inflációt érdemes kiemelni, illetve a pénteki ipari termelés részleteit ismerhetjük meg, amely magyarázatul szolgál a múlt pénteki gyenge adatnak. A héten még a keddi külkereskedelmi egyenlegre, illetve a szerdai jegybanki jegyzőkönyvre érdemes figyelni. Ezek mellett az ÁKK szerdán 3 hónapos DKJ aukciót tart, majd csütörtökön 3, 5, 15 éves papírokat lehet vásárolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.