A vagyon gyarapodásának megtorpanását a Bamosz szerint elsősorban a hazai likviditási alapokból való tőkekivonás okozta. A befektetők nem fordultak el a befektetési alapoktól, de a pénzpiaci alapoknál tapasztalható hozamszint-csökkenés nagyarányú tőkekiáramlást okozott, amit a többi kategóriába áramló tőke nem tudott ellensúlyozni - írták.
Az összvagyon 65,7 százalékát adó nyíltvégű "hagyományos" értékpapírokban kezelt vagyon az elmúlt hónapban 1,4 százalékkal csökkent.
A pénzpiaci alapok vagyona 5 százalékkal csökkent, ezen belül a likviditási alapok vagyona 6,2 százalékkal. Mindez alapvetően a hazai likviditási alapoknak köszönhető, ahonnan 63,5 milliárdnyi tőke áramlott ki. A pénzpiaci alapokból összességében 80 milliárdnyi friss tőke távozott magasabb hozamot keresve.
A kötvényalapok népszerűsége még tart, de már jóval kisebb mértékű. Már nem keresik a befektetők a rövid futamidejű hazai kötvényalapokat, sőt itt a visszaváltások már 6 milliárd forintos túlsúlyba kerültek. Ezzel szemben a hosszú futamidejű belföldi kötvény alapoknál az értékesítés eredője plusz 6,5 milliárd. A tőkebeáramlás a kötvényalapokat tekintve 6,7 milliárd forint. A vagyongyarapodás a hozamokkal együtt 1 százalék volt, ami megegyezik az októberivel.
A vegyes alapokba még mindig jelentős mértékű, 13,6 milliárd forintnyi tőke áramlott be novemberben, amely a legmagasabb érték. A hozamokkal együtt a vagyon 3,2 százalékkal nőtt, ami a második legmagasabb érték a kategóriák között.
A részvényalapokból közel 5 milliárd forintnyi tőke áramlott ki, amin a hozamok némileg még javítani tudtak, így összességében a részvényalapok vagyona csak 0,9 százalékkal lett kevesebb.
A tőkevédett alapokba ezúttal 4 milliárdnyi friss tőke érkezett, de a hozamok nem segítették a bővülést, sőt annak ellenébe hatottak, így 0,7 százalékos csökkenést mutat a vagyon.
Az abszolút hozamú alapok esetében a tőkebeáramlás nagysága 11,9 milliárd forint volt, ami a második legmagasabb érték volt. A hozamok ezen felül is segítették a növekedést, így a kategória vagyongyarapodása 2,1 százalékos lett.
Az ingatlanalapok vagyongyarapodása minden tekintetben átlagot meghaladó volt. A tőkebeáramlás 8,2 milliárd, amin némileg még a hozamok javítottak, így a tőkebeáramlás és a hozam együttesen 2,1 százalékos pozitív vagyonváltozást hozott.
Az árupiaci alapokba 0,8 milliárdnyi tőke érkezett, amely nagynak tekinthető a kategória méretéhez képest. Így fordulhatott elő, hogy a negatív hozam mellett is ez a kategória érte el a legnagyobb vagyongyarapodást, amely 4,4 százalékot tett ki.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban közel 7,1 milliárdos tőkebeáramlást tapasztaltak, a vagyongyarapodás elsősorban emiatt 5,6 százalék lett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.