A csütörtöki állampapír-aukció vegyes eredményt produkált. Az ÁKK által meghirdetett éves DKJ iránt (D151111) visszafogott volt az érdeklődés, így abból csupán 20 milliárd forint értékben bocsátott ki belőle az adósságkezelő. Ezzel szemben a változó kamatozású, 2017/C jelű kötvényre kimagasló kereslet mutatkozott. A másodlagos piacon jegyzett hozamok esetében nem történt elmozdulás a szerdai értékekhez képest.
Nemzetközi helyzetkép:
Mario Draghi beszéde a nemzetközi devizapiacon is éreztette hatását, első reakcióként 1,228-ig esett az árfolyam, azonban később egészen a 20 napos mozgóátlag 1,245-ös értékéig emelkedett a devizapár jegyzése, ahonnan lefordult az árfolyam, és végül 1,237-en zárta a kereskedést. Az amerikai indexek nem kaptak lendületet tegnap, így minimális mínuszban (0,07-0,12%) fejezték be a kereskedést. Az EKB elnökének beszéde az európai piacokat is megrángatta, a FTSE 100 index 0,55%-ot, a DAX index 1,21%-ot, a CAC 40 pedig 1,55%-ot veszített értékéből. Az euró zóna miniszterei fontolgatják, hogy hat hónappal, 2015 közepéig kiterjesztenék a görög mentőcsomagot. A miniszterelnöknek, Antonis Samarasnak ehhez biztosan lesz egy-két szava, hiszen a februári elnökválasztás előtt inkább az EU/IMF-től való elszakadással lehet szavazatokat szerezni, mintsem egy esetleges hosszabbítással. Pozitív képet festettek az ázsiai börzék: a Nikkei 0,2%-ot, a Hang Seng 1%-ot, a Shanghai index pedig 0,4%-ot emelkedett.
A nemzetközi árupiacon a WTI 66,6 dollárra süllyedt ma reggel annak köszönhetően, hogy a szaúdiak a legalacsonyabb hivatalos eladási árat állapítottak meg ázsiai vevőiknek az elmúlt 14 évben. Az arany stabilan 1205 dollár maradt. A piac ma az USA munkanélküliségi számait fogja figyelni elsősorban. A EU ösztönző program bejelentésének elmaradása egyelőre nem hatott érdemben az árfolyamra. Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
A tegnapi EKB-kamatdöntés nem hozott meglepetést a kamatokat illetően, ugyanis változatlanul hagyták az irányadó rátát. A sajtótájékoztatón sem hangzott el bejelentés az államkötvény vásárlásokat illetően. Mario Draghi megerősítette korábbi szavait, miszerint továbbra is figyelik a makrogazdasági kilátásokat, és ennek fényében készek újabb lépéseket tenni, amennyiben szükséges. A 2015-ös és 2016-os GDP előrejelzéseket azonban lefelé módosították. A korábbi 1,6% illetve 1,9% helyett 1,0% és 1,5% lehet a gazdasági növekedés az eurózónában.
Vlagyimir Putyin újra felhívta a figyelmet arra, hogy a rubel gyengítésére spekuláló befektetőknek egyre nehezebb dolga lesz, mivel a jegybankkal közösen minden szükséges lépést meg fognak tenni annak érdekében, hogy megvédjék a hazai fizetőeszközt a további leértékelődéstől.
A német ipari megrendelések októberben hó/hó alapon 2,4%-kal növekedtek a várt 0,5% helyett. A nap további részében még érkezik eurózónás GDP adat és brit inflációs várakozás.
A tengerentúlon a várakozásoknál rosszabb munkaerő-piaci adatokat láthattunk tegnap. A friss munkanélküli segélykérelmek száma 314 ezer főről 297 ezer főre csökkent, ami azonban 2 ezer fővel több volt, mint a várakozás. A délután folyamán újabb információkat kapunk a munkaerő-piac helyzetéről, amit számos Fed tag beszéde fűszerez majd.
Az októberi ipari termelési adatok a vártnál jóval lassabb ütemű növekedést tükröztek. Éves összevetésben csupán 1,7%-kal bővült az ipari termelés volumene, amely jelentősen alulmúlta a várakozásokat. Egyelőre csak az előzetes adatokat hozta nyilvánosságra a KSH, tehát a részletekre még várnunk kell, azonban nagy valószínűséggel – az augusztusi hónaphoz hasonlóan – az autógyárak alacsonyabb termelése okozhatta a megbicsaklást. Előretekintve a magyar ipar lassulását várjuk novemberben és decemberben, hiszen az év végéhez közeledve egyre több gyár fogja vissza a termelését, amelyet majd csak januárban indítanak újra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.