BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyengülő pályára küldték a forintot

A két ünnep közötti időszakban nem történt jelentős elmozdulás az EUR/HUF árfolyamban. Azonban a mai napon újabb lendületet vett a kereskedés. Amint kinyitott a devizapiac, azonnal megindult az élet és a forint elrugaszkodott a 2014-es évet záró 315-316-os szinttől és északnak vette az irányt - írják az Erste elemzői.

Továbbra is meghatározó lesz a nemzetközi piacokon uralkodó befektetői hangulat. Fontos szint a 320-as küszöb, amely meggátolhatja a további gyengülést. Véleményünk szerint lassan véget érhet a forint euróval szembeni leértékelődése és egy lassú ütemű erősödés kezdődhet.

Rövid hazai piaci áttekintés:

A hétfő reggel napvilágot látott – vártnál gyengébb – beszerzési menedzserindexre azonnal reagált a piac és az EUR/HUF gyengülésbe kezdett az euróval szemben. Érdemes szem előtt tartani, hogy a 320-as szint rövidtávon korlátolhatja a forint gyengülését. Ha a forint fundamentumait tekintjük, akkor elmondhatjuk, hogy a jelentős folyó fizetési mérleg többlet a forint erősödését vetítené előre. Úgy véljük, hogy a magyar fizetőeszköz gyengülése hamarosan kifulladhat és lassú ütemű erősödésbe kezdhet. Fontos kiemelni azt is, hogy amennyiben a nemzetközi piacokon uralkodó befektetői hangulat – bármilyen irányba – változna, akkor az a forintra is nagy hatást gyakorol.

A tavalyi év utolsó hetében 60-60 milliárd forint értékben kívánt 3, illetve 12 hónapos DKJ-t értékesíteni az ÁKK. A rövidebb futamidejű kincstárjegyre bőséges volt a kereslet, azonban az éves instrumentum iránti érdeklődés gyenge volt. A hozamgörbe rövid végén ugrottak meg a hozamok (részben köszönhetően a gyenge aukcióknak), azonban a hozamgörbe közepe és hosszú vége változatlan szinteken zárta az óévet.

Nemzetközi helyzetkép:

Az év első kereskedési napja nem volt túl mozgalmas amerikában, a kezdeti mérsékelt lejtmenet után zárásig oldalaztak az indexek (Dow 0,06%, Nasdaq -0,19%, S&P500 -0,04%).

Nem láthattunk érdemi elmozdulást az európai tőzsdéken a pénteki napon. A FTSE 100 index 0,28%-ot, a DAX és a CAC 40 index pedig 0,4%-ot esett.
A 2006. márciusában látott mélypontra esett az euró a dollárral szemben Mario Draghi szavaira, illetve a görög választások körüli hírekre.

Ázsiában a Nikkei 0,2%-ot esett, miközben a Hang Seng 0,4%-ot emelkedett, a Shanghai index pedig 4,1%-os emelkedéssel lőtt ki ma reggel. Az év első kereskedési napján 5 éves csúcsra emelkedett a Shanghai index, miután ismét felerősödtek azok a spekulációk, hogy a kormány újabb lazító intézkedésekről dönthet. Ezért is lesznek kiemelt fontosságúak a holnap megjelenő HSBC PMI adatok.

A WTI ára 51,6 dollárra süllyedt ma reggel. Az olajpiac továbbra is túlkínálatos, ráadásul komoly esély van rá, hogy feloldják azt a törvényt, amely szerint az USA nem adhat el nyersolajat a világpiacon, ami további eladási nyomással bírhat a könnyű kőolajok piacán (a palaolaj jellemzően a WTI-hez hasonló könnyű kőolaj). A líbiai események sem tudták megfordítani egyelőre az irányt, bár az afrikai ország közel félmillió hordóval kevesebb olajat termel naponta a kikötők lezárása miatt. Az arany ára 1197 dollárig nőtt ma reggel.

Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:

Pénteken az amerikai szolgáltatóipari beszerzési menedzserindex decemberi végleges értékét publikálták. A várt 54 pont helyett 53,9 pont lett a mutató, amely némileg jobb az előzetes 53,7 pontnál. Délután az ISM New York index decemberi számait és gépjármű értékesítési adatokat publikálnak.
Mario Draghi EKB elnök szerint a defláció kialakulásának veszélye sokkal nagyobb, mint azt korábban gondolták. Ennek ellenére továbbra sem vetik be az eszközvásárlási program fegyverét, mivel még mindig csak a kidolgozás fázisában van. Ebéd után érkezik a decemberi német inflációs adat, amely hó/hó alapon 0,2%-os növekedést hozhat az előző 0% után. A görög PASZOK kettészakadásával új párt is indul a január 25-i előrehozott választásokon. Jeórjiosz Papandreu volt miniszterelnök vezetésével történelmet kíván írni az új párt. Mindeközben a szélsőbaloldali Sziriza párt vezetője, Alekszisz Ciprasz hétvégi beszédében hangsúlyozta, hogy véget kell vetni a megszorítások politikájának. A Der Spiegel lap szerint Angela Merkel német kancellár kész elengedni Görögország kezét, amennyiben az új kormány szakít az eddigi megszorításokra épülő politikával.
Vegyesek lettek a kínai statisztikai hivatal által közzétett PMI adatok. Az iparban 50,3 pontról 50,1 pontra süllyedt az index értéke, de még ezzel is minimálisan felülmúlta az 50,0 pontos várakozást. A szolgáltató szektorban viszont 53,9 pontról 54,1 pontra emelkedett az index értéke.

A hét során több fontos magyar makrogazdasági adatot hoznak nyilvánosságra. A keddi napon megismerhetjük a tavalyi harmadik negyedévi hivatalos eredményszemléletű költségvetési egyenleget, illetve a novemberi hónap munkaerőpiaci adatait. A hét második felében hozzák nyilvánosságra a tavalyi évre vonatkozó előzetes pénzforgalmi szemléletű költségvetési számait. Továbbá, az ipari, kiskereskedelmi, illetve külkereskedelmi adatokat is közzéteszi a KSH.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.