A forint december eleje óta egy gyengülő trendcsatornába került. Rövidtávon a nemzetközi piaci hangulat határozza meg az irányt, tehát amíg nem nyugszik meg a nemzetközi színtér, addig a forintban is kisebb-nagyobb kilengések várhatók.
Ha a forint át is lépné a 320-as küszöböt, akkor várhatóan rövid időn belül visszaerősödne a szint alá. A forint várhatóan fokozatosan közelíteni a fogja a 315-ös értéket az euróval szemben, amint megnyugodtak a befektetői kedélyek.
Rövid hazai piaci áttekintés:
A hétfőihez hasonlóan jól sikerült a kedd délelőtti három hónapos DKJ aukció. Az ÁKK 60 milliárd forint értékben hirdetett meg eladásra kínált kincstárjegyet. A kereslet kiemelkedően magas volt, hiszen a kereslet megközelítette a 180 milliárd forintot. A közel háromszoros túlkereslet láttán az ÁKK úgy döntött, hogy az eredetileg tervezett 60 helyett 70 milliárd forint összegben bocsát ki az instrumentumból. Így, az aukción 1,94%-os átlaghozam alakult ki.
Csütörtökön kerül sor az első hosszú kötvény aukcióra idén. Az ÁKK 3, 5 és 10 éves futamidejű papírokat hirdetett meg 20-20-15 milliárd forint összegben.
A másodlagos piacon jegyzett hozamok mindegyike csökkent, így a hozamgörbe teljes egésze lejjebb tolódott. A hozamgörbe rövid végén 6 bázisponttal mérséklődtek a hozamok, a 3-5 éves szegmensek 4-9 bázisponttal, míg a hosszú végén a 10 és 15 éves papírok esetén 8-9 bázispontos esést láthattunk.
Nemzetközi helyzetkép:
Folytatódott a rossz széria az USA-ban, ötödik egymást követő kereskedési napja esnek az indexek (Dow -0,74%, Nasdaq -1,28%, S&P500 -0,87%).
Ráültették az európai hullámvasútra a befektetőket tegnap, aminek a végén a DAX nullában, a CAC 40 index 0,7%-os, míg a FTSE 100 index 0,8%-os mínuszban zárt.
A Távol-Keleten a Hang Seng 0,2%-ot emelkedett, a Shanghai index 0,3%-ot csökkent, miközben a Nikkei értéke nem változott érdemben.
A WTI 47 dollárra, a brent típusú kőolaj árfolyama pedig 50 dollár alá esett a globális aggodalmak és a negatív befektetői hangulat következményeként, miközben a spekulatív olajpozíciók aránya továbbra is meghatározó a piacon. Az arany árfolyama a kockázatkerülő befektetői hangulatban 1220 dollárig emelkedett.
Tovább erősödött a dollár az euróval szemben tegnap. Az EUR/USD kereszt az 1,1900-es szintről 1,1950-ig kapaszkodott vissza, hogy onnan 1,1850-ig bukjon alá.
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) mind a pozitív tartományban voltak.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Amerikában az ISM szolgáltatóipari index hathónapos mélypontra zuhant decemberben. A mutató 59,3 pontról 56,2 pontig esett vissza, ami alulmúlja az 58 pontos piaci várakozást. Ma teszik közzé az ADP decemberi foglalkoztatottsági adatát a tengerentúlon. Pletykák jelentek meg arról, hogy Obama amerikai elnök nemsokára egy új tagot jelölhet a Fed igazgatótanácsába. A Fehér Házhoz közel álló forrásokra hivatkozó Reuters szerint Allan Landon, a Bank of Hawaii korábbi vezérigazgatója lehet az új jelölt.
Európa fókuszában a „grexit”: a németek és a franciák már azt számolgatják, hogy milyen hatásokkal járna a görögök eurózónából való kilépése. Francois Hollande francia elnök szerint arra nincs lehetőség, hogy az eurót megtartsák, miközben az EU-s szabályokat nem teljesítik. Továbbá, védelmébe vette az oroszokat, szerinte meg kellene szüntetni a szankciókat. Ma reggel 9 órakor az EKB ülést tart, ahol a görögök eurózónából való kilépésének lehetséges forgatókönyveit vehetik majd számba. A mai nap másik sarokpontja a 11 órakor érkező eurózónás inflációs adat lesz, hiszen a csökkenő olajár hatására akár mínuszba is csúszhat (várakozás -0,1%).
A MarketWatch értesülései szerint a január 20-21-ei ülésén a japán jegybank csökkentheti az idei, jelenlegi 1,2%-os inflációs célt az olajárak csökkenése miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.