BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

5,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelem volumene

A másfél hetes oldalazás után sikerült a forintnak erősödést felmutatni, mellyel egyben egy fontos technikai szintet, a 200 napos mozgóátlagot is sikerült áttörni - olvasható az Erste elemzésében.

Reggel 309 környékén tartózkodott az EURHUF árfolyama. A görög tárgyalásokkal kapcsolatos kedvező hírek hatottak elsősorban a kurzusra, ugyanis a nemzetközi befektetői hangulat egyértelműen javult. A következő fontos technikai szint 307,5-nél lehet, melynek áttörésével 305-310 között alakulhat ki a kereskedés.

A nap folyamán ADP foglalkoztatással kapcsolatos adatok érkeznek az Egyesült Államokból, amely hatással lehet a mai árfolyamra. Ha az adat a várnál jóval kedvezőbben alakul, akkor az a dollár erősödésének irányába hathat, ami a forintot viszont gyengítheti az euróval szemben.

Rövid hazai piaci áttekintés:

A hozamgörbe rövid végén láthattunk jelentős elmozdulást. A 3 hónapos papírok 15 bázisponttal kerültek lejjebb, így a másodpiaci hozama a rövid lejáratú papírnak 1,61% lett, melyből az a következtetés vonható le, hogy továbbra is erős vételi nyomás nehezedik a rövid papírjainkra.

Ugyanakkor a tegnapi 3 hónapos DKJ aukció kereslete nem volt kiemelkedően magas, a meghirdetett 50 milliárdra mintegy 80 milliárd értékben érkezett kereslet, ami mintegy másfélszeres lefedettséget jelent. A hozamok 1,6 és 1,7 százalék között szóródtak, ami 1,67 százalékos átlaghozamot eredményezett.  
 
Nemzetközi helyzetkép:

Jól kezdődött a kereskedés a tengerentúlon, majd napközben újabb lendületet kaptak a piacok, így látványos emelkedéssel fejezték be a kereskedést (Dow 1,76%, Nasdaq 1,1%, S&P500 1,44%).

Európában a DAX 0,6%-ot, a CAC 40 1,1%-ot, a FTSE100 1,32%-ot emelkedett. A DAX index tegnap megközelítette a 11 ezer pontos lélektani szintet, onnan azonban lefordult az árfolyam.

Vegyes kép alakult ki Ázsiában: a Nikkei 2%-ot, a Hang Seng 0,6%-ot emelkedett, a Shanghai index pedig 0,2%-ot csökkent.

Tegnap is folytatódott a korrekció az EURUSD devizapárban, mely egészen a 20 napos mozgóátlag 1,15-ös értékéig emelkedett, onnan azonban lefordult, így ma reggel 1,146-on jegyzik a devizapárt. A mozgóátlag érintése elhalaszthatja az elmúlt napokban tapasztalt pozitív korrekciót.

A WTI 53 dollár fölé ugrott tegnap, igaz ma reggel a korrekciót követően már csak 52,3 dollárt ért az amerikai könnyűolaj. A Baker Hughes cég által publikált heti fúrószám hetedik hete jelentős csökkenést mutatott, ez okozta azt, hogy jelentős emelkedés indult az olaj piacán és 2009 óta a legerősebb négy nap emelkedést láttunk a piacon. A mai napon a készletadatokra figyelnek a befektetők, a várakozások szerint 3,2 millió hordóval nőhettek az USA nyersolaj készletei.

Az arany 1265 dollárra korrigált, miután tegnap jelentős mértékben csökkent a félelem a görög adósságválság miatt.

Az amerikai határidős indexek a negatív, míg az európaiak a pozitív tartományban voltak ma reggel.

Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:

Tegnap nem érkezett fontos makroadat az Egyesült Államokból, azonban az ADP ma publikálja a januári foglalkoztatottsági adatokat, és ISM szolgáltatóipari index januári számai is ma érkeznek.

Görögország örökjáradékká alakítaná át kötvényeinek egy részét. Az új görög elképzelés szerint a Trojka által birtokolt kötvények kamatát részben a görög növekedéstől tennék függővé, másik részét, melyet az EKB birtokol, örökjáradékká alakítanának át, így ezek után a tőkét nem kéne visszafizetni, mindössze kamatfizetési kötelezettség lenne utánuk, és nagy valószínűséggel egy bújtatott leírás lenne. Közben az európai politikusok is mintha engedékenyebbek lennének Görögországgal. Tegnap például Merkel arról beszélt, hogy várják görög kormány javaslatait, melynek részleteiről majd egyeztethetnek, és az eddigiekkel ellentétben nem zárkózott el a görög adósság kamatozásának megváltoztatásától sem.

Kínában a szolgáltató szektor esetében is visszaesést mutat a HSBC által publikált beszerzési menedzser index. A PMI index értéke 53,4 pontról 51,8 pontra esett vissza, de az iparral ellentétben, itt még gazdasági bővülést jelez a mutató, igaz csak enyhe mértékűt.

21 hónap után a kínai jegybank módosította a jüan dollárhoz való rögzítését 6,1318-ra, mely 2,06%-kal erősebb, mint a keddi záró érték. A kínai jegybank egyúttal jelezte, hogy nem kívánnak részt venni a globális kamatvágási „versenyben”.

A várakozásainkkal (5,9%) összhangban további bővülést mutatott a kiskereskedelmi forgalom decemberben, ugyanis az értékesítések volumene 5,6%-kal haladta meg az előző év azonos időszakát. A fő hajtóerő továbbra is az üzemanyag-kiskereskedelem volt, amely 10,7%-kal bővült év/év alapon. Ugyanakkor a nem élelmiszer-kiskereskedelem is 7,6%-kal emelkedett (év/év). A kedvező adat mögött részben az üzemanyagár esése áll, mellyel összhangban nőtt a kereslet, illetve az élénkülő belső fogyasztás is érzékelteti hatását.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.