Továbbra is külső tényezők, mint például az Európai Unió és Görögország közötti tárgyalások, illetve az Ukrajnában zajló események befolyásolhatják a kereskedés irányát a magyar devizapiacon. Amennyiben kedvező hírek látnak napvilágot Görögország, illetve Ukrajna esetében, az a forint erősödését eredményezné.
Érdemes megemlíteni, hogy kedden tartja az MNB Monetáris Tanácsa a kamatdöntő ülését. Februárban még nem számítunk arra, hogy változzon az alapkamat szintje, azonban az ülést követő közlemény szövegezése már tartalmazhat utalást arra vonatkozóan, hogy márciusban kamatcsökkentésre szánja-e el magát a Tanács.
Az EURHUF devizapár a mai napon is folytathatja a 305 és 310 közötti sávban való lebegést.
Rövid hazai piaci áttekintés:
A szerdai jelentős hozamemelkedést követően csütörtökön már a kötvényhozamok esését láthattuk. A 3, 5, 10 és 15 éves papírok másodpiaci hozamai 10-13 bázisponttal lettek alacsonyabbak. A 10 éves futamidejű kötvény hozama 3,25% volt.
A tegnapi aukció rendben zajlott, a magyar papírok iránti kereslet jó volt, azonban nem beszélhetünk kiemelkedően erős érdeklődésről. A legnépszerűbb papír az 5 éves kötvény volt, ebben az esetben az eredeti kerethez képest ráemelt az ÁKK, így a 20 milliárd helyett 29 milliárd forint értékben vont be forrást, az átlaghozam pedig 2,72% lett. Összesen 64 milliárd forint értékben értékesített kötvényt az adósságkezelő. A délutáni nem-kompetitív aukción további 16,28 milliárd forint értékben adott el állampapírt az ÁKK.
Nemzetközi helyzetkép:
Nem voltak nagy mozgások tegnap az amerikai börzéken. A nyitás után felfelé indultak az indexek, de csak a Nasdaq-nak sikerült a pozitív oldalon zárnia (Dow -0,24%, Nasdaq 0,38%, S&P500 -0,13%).
Vegyes teljesítményt tudtak felmutatni az európai tőzsdék. A FTSE 100 index 0,13%-os mínuszban, a DAX index 0,37%-os pluszban zárt.
Ázsiában a Nikkei index 0,4%-ot emelkedett. A Hang Seng és a Shanghai index is zárva tartott ma. Hongkong hétfőn már újra kinyit, azonban a Shanghai tőzsdére majd csak szerdán tér vissza az élet a kínai holdújév miatt.
A WTI 51,4 dollárra erősödött a tegnapi naphoz képest, amikor jellemzően 50 dollár alatt volt a kurzus. A tegnapi adatok szerint 425,6 millió hordóra nőtt az USA nyersolajkészlete, ami 1982 óta a legmagasabb (innentől kezdve gyűjti a heti adatokat az EIA). A piac ma a Baker Hughes cég által publikált fúróeszköz számra fog figyelni, ami várhatóan további csökkenést fog előrejelezni. Szaúd-Arábia közben napi 10 millió hordóra tornázta fel termelését, ami évek óta a legmagasabb. Az arany kurzusa lényegében változatlan maradt 1.207 dolláros áron. A piac a görög eseményekre figyel elsősorban, igaz, a többség meggyőződése, hogy lesz megállapodás a hitelezők és a görögök között.
Az EUR/USD devizapár tegnap felszúrt a 30 napos mozgóátlagig (1,145), ahonnan éles fordulat következett és 1,136-ig süllyedt zárásra a kurzus. A ma reggeli órákban is folytatódott a dollár erősödése, és 1,134-ig esett az árfolyam. A görögökkel kapcsolatos további bizonytalanság miatt állt gyengülő pályára az euró.
Az amerikai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX mínuszos volt.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Az USA-ban a Philadelphiai Fed index a korábbi 6,3 pontról egy éve nem látott szintre, 5,2 pontra esett vissza februárban, miközben a piac 9 pontra számított. A heti friss segélykérelmek száma a vártnál jelentősebb mértékben, 21 ezer fővel 283 ezerre csökkent a tengerentúlon, miközben a várakozások 290 ezerről szóltak.
Európában továbbra is meghatározó jelentőséggel bírnak az Ukrajnában zajló események. Mariupol környékén komoly harcok bontakoztak ki a kijevi kormányerők és az oroszbarát szeparatisták között. A Donyecki Népköztársaság vezetője a múlt heti minszki tűzszüneti megállapodás felmondásával fenyegetőzik. Mindeközben újabb orosz segélykonvoj indult el Kelet-Ukrajna felé. A görög kormány benyújtotta a jelenlegi hitelszerződés 6 hónapos meghosszabbításhoz szükséges dokumentumokat a saját feltételeikkel, ami biztosan nem felel meg Németország szájízének. A szlovák és a lett pénzügyminiszter mellett a finn miniszterelnök is nemtetszését fejezte ki, sőt Robert Fico utalt arra, hogy a grexitet nyugodtan fogadná. Az európai beszerzési menedzser indexek mellett az Eurócsoport tanácskozásán elhangzottakra lesz érdemes figyelnünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.