Komoly mérlegleépítésre készül a Raiffeisen Bank International (RBI), ennek részleteit ismertette tegnap Karl Sevelda, a társaság vezérigazgatója. A pénzügyi csoport legfontosabb célja, hogy elsődleges alapvető tőkemegfelelési mutatója (CET1) 2017-re 12 százalékra emelkedjék, a teljes tőkemegfelelési mutatója pedig elérje a 16 százalékot. Ehhez 26 milliárd euróval kell csökkentenie a kockázattal súlyozott kitettségét a következő három évben.
A karcsúsítás Magyarországot is érinti. A Raiffeisen nem vonul ki Magyarországról, mivel a magyar piac sokkal fontosabb annál, hogy feladjuk – idézte a Seveldát az MTI. A vezérigazgató szavai szerint a banknak a megváltozott magyarországi szabályzó környezet miatt kell új stratégiát alkalmaznia. A sajtótájékoztatón kiadott prezentáció szerint a tavalyi évet a magyar Raiffeisen hatalmas, 398 millió eurós veszteséggel zárta, ebből 251 millió eurót az adósmentő csomag vitt el. Az univerzális banki tevékenység marad, csak „áramvonalasabb” lesz, a jelenleginél kisebb fiókhálózattal. A lakossági üzletágról sem mondanak le, de a jövőben főleg a vállalati és a prémium, valamint privátbanki ügyfélkörre fókuszálnak majd.
Pozitív fejlemények is történtek Magyarországon a prezentáció szerint. A gazdasági környezet javulni kezdett, és a nem teljesítő hitelek aránya is csökkent, a svájci frank alapú jelzáloghitelek forintosítása után pedig ismét új üzletekre koncentrálhat a bank, ráadásul 2016-tól a bankadó is csökken. Az RBI korábbi jelentéseiben már többször utalt arra, hogy problémás a magyarországi üzleti környezet, és felülvizsgálat alatt áll az itteni jelenlétük. A magyarországi leánycég értékesítésével kapcsolatban is felröppentek már hírek, körülbelül egy éve arról volt szó, hogy az időközben csődbe ment Széchenyi Bank vásárolná fel a hitelintézetet egy euróért.
Most azonban Sevelda cáfolta az eladással kapcsolatos terveket, sőt arról beszélt, hogy – ellentétben az Erste Bankkal – a magyarországi leánybankot teljes egészében meg kívánják tartani. Arról, hogy a jelenlegi 114-ből hány bankfiókot fognak bezárni vagy eladni, nem árultak el pontos részleteket. A Raiffeisen az elmúlt években egyébként már komoly karcsúsításon esett át Magyarországon, a 2008-ban még több mint 4 ezer alkalmazottal és 158 fiókkal működő hitelintézet az elmúlt években dolgozói több mint 40 százalékától megvált, és a fiókok körülbelül 30 százalékát is bezárta.
Az RBI céljainak eléréséhez más országokban is súlyos intézkedéseket kellett hoznia.
A legnagyobb, csaknem 8 milliárd eurós mérlegcsökkentő tétel a lengyelországi üzletág eladása, de megszabadulnak a szlovéniai leánytól és a Zuno direktbanktól is. Komoly leépítések várhatók az ázsiai és az Egyesült Államokbeli érdekeltségeknél is, ezek három év alatt 3,5 milliárd euróval csökkenti a kockázattal súlyozott kitettséget. Emellett Oroszországban is 20, Ukrajnában pedig 30 százalékkal tervezik csökkenteni a kitettséget. Az orosz leánybank egyébként nyereséges volt, az ukrán viszont a magyarországit megközelítő veszteséget halmozott fel tavaly.
Az RBI konszolidált vesztesége tavaly 493 millió euró volt, egy évvel korábban még 557 millió eurós profitot termelt a pénzügyi csoport, és a pénzügyi cég menedzsmentje osztalékot sem kíván fizetni a tavalyi év után. Ennek ellenére a tegnapi bejelentések után a bankpapír száguldani kezdett, napközben 8 százalékos pluszban is járt az árfolyama.
Elbukták a pereket
Elutasította a Raiffeisen Bank és a Raiffeisen Lízing Zrt. kereseti kérelmét a Fővárosi Törvényszék kedden kihirdetett elsőfokú ítéleteiben, amelyekben forintalapú és deviza fogyasztói kölcsönszerződéseik tisztességességét kívánták bizonyítani – közölte az MTI. A bíróság szóbeli indoklása szerint a pénzügyi intézmények nem tudták bizonyítani, hogy a vizsgált kölcsönszerződések esetében általuk alkalmazott általános üzleti feltételek nem voltak tisztességtelenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.