Szavaiból kitűnt, hogy a kőolajexportáló országok szervezetének (OPEC) legnagyobb termelője, Szaúd-Arábia továbbra sem tart szükségesnek termeléscsökkentést az árak támogatására, hanem bízik a piac szabályozó képességében. A szabadpiacon irányadó északi-tengeri Brent kőolaj ára tavaly júniusban még hordónként (159 liter) 120 dollár körül járt. Az OPEC legközelebb júniusban rendez miniszteri értekezletet.
A Brent ára februárban december óta először került hordónként 60 dollár fölé, de a múlt héten 9 százalékkal 55 dollár alá esett. A szaúdi tanácsadó azonban úgy vélte, ez "várakozások és spekulációk" következménye, nem pedig a tényleges piaci valóságé. Hozzátette: Szaúd-Arábia továbbra is elkötelezett a piac és az árak stabilitása iránt.
Al-Muhanna elmondta: tavaly novemberben, az OPEC legutóbbi miniszteri értekezlete előtt a szaúdi illetékesek tárgyaltak a legnagyobb OPEC-en kívüli olajtermelők, köztük Oroszország és Mexikó kormányával közös termeléscsökkentésről, "de senki sem akarta visszafogni termelését", nehogy piaci részesedést veszítsen.
Az OPEC legutóbbi előrejelzése szerint a most még napi 1,5 millió hordós világpiaci kínálattöbblet a kereslethez képest idén lassacskán eltűnik, mert a fogyasztás már nő, de az amerikai termelés növekedése lassul. Más elemzők szerint az Egyesült Államok olajtermelése rugalmasabbnak bizonyulhat annál, amit az OPEC jósol, és a túlkínálat még tovább nőhet, ha a nyugati hatalmaknak sikerül megállapodniuk Iránnal atomprogramja korlátozásában - írta a Reuters hírügynökség vasárnap, arra utalva, hogy az eddigi szankciók feloldása után az OPEC-tag Irán növelheti majd olajexportját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.