BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Februárban 1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak

A várakozásoknak megfelelően továbbra is 305 környékén folyik a kereskedés az EURHUF árfolyamában - olvasható az Erste elemzésében.

Tegnap leszúrt a kurzus 304 alá is, de aztán visszatért a megszokott 305-ös szinthez. A nemzetközi szintérről nem érkezik jelentősebb makrogazdasági adat, ami kimozdíthatná a hazai fizetőeszköz árfolyamát a kereskedési sávból.

Véleményünk szerint a kereskedés 303-307 között alakulhat a nap folyamán, azonban nap végére az eddig tapasztaltaknak megfelelően végül a 305-ös szinthez közelíthetünk. Az elmúlt napok alapján úgy tűnik, hogy megrekedt a kereskedés ezen a szinten. A ma reggel közölt magyar inflációs adatra nem reagált a devizapár árfolyama.


Rövid hazai piaci áttekintés:

A hozamgörbe rövid vége nem változott, azonban a hosszú lejáratú kötvények esetében komolyabb elmozdulásnak lehettünk tanúi tegnap. A 3 éves papírok esetében 12 bázisponttal kerültünk feljebb, míg az 5, 10 és 15 éves kötvények másodpiaci hozamai 20-21 bázisponttal lettek magasabbak.

Ma 3 hónapos DKJ aukciót tart az ÁKK 50 milliárd forintos keret mellett. Annak ellenére, hogy a múlt heti aukción gyengébb kereslet jelentkezett a korábbiakhoz képest az átlaghozam még így is csökkent egy picit és 1,62% lett.

  
Nemzetközi helyzetkép:

Jó hangulatban indult a hét első kereskedési napja a tengerentúlon, és mérsékelt pluszban sikerült az indexeknek zárniuk (Dow 0,78%, Nasdaq 0,3%, S&P500 0,37%).

A német DAX index továbbra sem tudja behúzni a kéziféket, igaz a tegnapi 0,3%-os emelkedés nem túl erős, de ha figyelembe vesszük, hogy a CAC 40 index 0,55%-ot, a FTSE 100 index 1,22%-ot esett, akkor már más a helyzet.

Negatív hangulat uralkodott Ázsiában: a Nikkei 0,7%-ot, a Hang Seng 0,7%-ot, a Shanghai index pedig 0,5%-ot esett.

A WTI 49,9 dolláron volt ma reggel, lényegében stagnált az árfolyam. A piac továbbra is az USA készletek alakulását figyeli, valószínűleg tovább nő a készlet nagysága, de egyre kisebb növekménnyel. A kisebb fúrófej szám és a kevesebb repesztés várhatóan kihat az amerikai olajkínálat növekedésére. A Líbiából érkező rossz hírek, amik esetleg az afrikai ország teljes olajkitermelésének leállítását okozhatják, egyelőre nem hatottak az árra.
Az arany 1.160 dollárig süllyedt, főleg az erős dollár hatott negatívan az árfolyamra. Az arany esetében továbbra is az erős dollárra és a kamatok alakulására figyel a piac, míg befolyásoló tényező lehet az indiai és kínai fizikai aranykereslet. Az ezüst és a platina ára is háromhavi mélypontra süllyedt.

A pénteki erőteljes dollárerősödést tegnap megálló követte, de a reggeli órákban ismét folytatódik a dollár felértékelődése az euróval szemben. Az árfolyam már 1,08 alatt jár, a következő támasz 1,076 alatt található.

Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel.


Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:

Richard Fischer, a dallasi Fed elnöke tegnapi beszédében azt mondta, hogy a Fed-nek azonnal véget kellene vetnie a laza monetáris politikának és el kellene kezdenie a kamatemelést. Az energiaárak stabilizálódása után az infláció is emelkedni fog, a bérek stagnálását pedig nem említette problémaként a dallasi Fed elnök.

A tegnapi görög tárgyalások mindössze fél óráig tartottak, aminek során abban maradtak a felek, hogy szerdától kerül sor a technikai egyeztetésekre. Ez a lépés egyértelmű nyomásgyakorlás Görögország irányába az eurózóna pénzügyminisztereinek részéről.

Vlagyimir Putyin tavaly titkos tárgyalásokat folytatott ukrán tisztviselőkkel a krími helyzetről. Egy dokumentum szerint mindez azelőtt történt, hogy csapatokat küldtek volna a Krím félszigetre.

Februárban felgyorsult a kínai infláció, és a várt 0,9% helyett 1,4% volt a pénzromlás üteme. Januárban még csak 0,8% volt az infláció. A magasabb infláció mögött a kínai holdújév hatása húzódhat, így kiemelt figyelem irányulhat majd a márciusi adatra.

Kereken 1%-kal csökkent az infláció februárban az előző év azonos időszakához képest. Az adat nem okozott meglepetést, alig maradt el az előrejelzésünktől (-1,1%). Csökkentek az egyéb cikkek és üzemanyagok ára 6,2%-kal, míg a háztartási energia ára 5,3%-kal alacsonyabb tavaly februárhoz képest. Ezt tudta ellensúlyozni a szolgáltatások (2,1% év/év) és szeszesitalok, dohányáruk (1,9% év/év) drágulása. Havi alapon azonban már kis növekedést láthatunk az inflációs adatban, mely 0,5%-os emelkedést mutatott. Ennek oka leginkább az üzemanyagár emelkedésben lehet keresni, ami 2,6%-os növekedést mutatott fel. Az év első felében még maradhatunk a negatív tartományban éves alapon, azonban úgy tűnik, lassan kezd enyhülni a deflációs nyomás. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.