BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ha bűncselekményt követ el a cégvezető, nincs kifizetés

Az új Ptk. szerint könnyen lehet, hogy magánvagyonukkal is felelnek majd a botrányba keveredett brókercégek vezetői a károkért. Ilyen helyzetre biztosítás is köthető, a hazai piaci szereplők többsége viszont túl rizikósnak tartja, hogy egy pénzügyi cég vezetőjét biztosítsa

Éppen egy éve lépett hatályba az új Polgári törvénykönyv (Ptk.), amely alapján a cégek által elkövetett károkért a vezető tisztségviselők is személyes vagyonukkal felelnek. A mostani brókerbotrányokban több százmilliárd forintos károkról lehet szó, amit a Ptk. szerint nem kizárt, hogy a károsultak a cégek vezetőitől is követelhetnek. „Még senki sem ismeri pontosan a konkrét ügyeket, de kivételes esetekben helye lehet annak, hogy a károsultak a vezető tisztségviselővel, vagy akár a tulajdonossal szemben is érvényesíthessenek kártérítési igényt” – mondja Gárdos Péter ügyvéd.

A vállalatvezetők persze felelősségbiztosítást is köthetnek az ilyen esetekre, a botrányba keveredett brókercégek élén állókat azonban a biztosítók nem biztos, hogy kisegítik. „Fontos hangsúlyozni, hogy szándékos bűncselekmény esetén ez a biztosítási módozat sem nyújt fedezetet” – hívja fel a figyelmet Busa Zoltán, a CIG Pannónia EMABIT vezérigazgatója. Ha viszont nem történt bűncselekmény, a vezetői felelősségbiztosítás (D&O biztosítás) fedezetet nyújthat a károkra.

A pénzügyi cégeknek egyébként a biztosítók csak elvétve kínálnak ilyen terméket. „A pénzügyi szektor kiemeltek kockázatos terület, a biztosítók kártapasztalatai rosszak, emiatt fokozottan óvatosak, de azért köthető erre is biztosítás” – mondja Tóth Krisztina, az Allianz vállalati kockázatvállalási vezetője. A CIG Pannónia és a Groupama Garancia viszont nem kínál a pénzügyi cégeknek ilyen biztosítást, és a Generalinál sincs egyetlen brókercég vezetőjének sem felelősségbiztosítása. 

A vezetői felelősségbiztosítások piacának adott némi lökést az új Ptk. bevezetése, tavaly tavasszal nagyon sok cég megkereste a biztosítókat, különösen a kkv-k vezetőinek a körében nőtt az érdeklődés. Szerződést viszont nem olyan sokan nem köthettek, az általános felelősségbiztosítási szerződések száma ugyanis a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint tavaly nem nőtt, igaz, a díjbevétel éves szinten csaknem 10 százalékkal nőtt. Elvileg egyébként nagy lenne a célcsoport, hiszen a KSH szerint 1,7 millió vállalkozás van Magyarországon, igaz, ezeknek csak körülbelül az egyharmada lehet valóban működő cég.

Az is igaz persze, hogy a biztosítók is óvatosan állnak hozzá ehhez a kockázattípushoz. Számos piaci szereplő be sem lépett a piacra, mások pedig alaposan megválogatják az ügyfélkörüket. A Groupama Garancia például elsősorban csak a már meglévő, ismert ügyfélkörben köt szerződést. A CIG Pannónia sem akar túl nagy kockázatot vállalni, így inkább csak a mikro-, kis- és középvállalatok (kkv) vezetőit biztosítja. A K&H Biztosító is csak a kkv-k vezetőinek kínál ilyen biztosítást ráadásul meglehetősen korlátozott fedezetekkel. Kizárólag harmadik félnek, szerződésen kívül okozott károkra nyújtanak fedezetet, és a választható limitek is alacsonyabbak a piacon szokásosnál, öt-, illetve 10 millió forintosak. Teljes körű fedezetet nyújtó vezetői felelősségbiztosítások is vannak persze a piacon, amelyek akár több milliárd forintos kártérítést is nyújtanak.

Több százezres díjak

A Groupama Garanciánál 10-200 millió forint közötti kártérítési limitek a jellemzőek, az Allianz ügyfelei 100-200 millió forintos éves limiteket választanak, a CIG Pannónia ügyfélköre általában 50-100 milliós limitekre szerződik, a Generalinál is ez az általános, de a nagyvállalatok akár több száz millió forintos vagy több millió eurós felelősségbiztosítást kötnek a vezetőikre.

A vezetői felelősségbiztosítások díja a kártérítési limitektől és a kockázatoktól is függ.

A K&H biztosító szűkített fedezetű biztosítása néhány ezer forintba kerül csak, de egy átlagos kkv-s vezető biztosítása általában százezer forint fölötti tétel, a nagyobb cégek vezetői után pedig több millió forintos díjat is kifizethetnek évente a társaság tájékoztatása szerint.

A vezetői felelősségbiztosítások díja a kártérítési limitektől és a kockázatoktól is függ.

A K&H biztosító szűkített fedezetű biztosítása néhány ezer forintba kerül csak, de egy átlagos kkv-s vezető biztosítása általában százezer forint fölötti tétel, a nagyobb cégek vezetői után pedig több millió forintos díjat is kifizethetnek évente a társaság tájékoztatása szerint. A felelősségbiztosításokból származó díjbevétel fokozatosan nőtt az elmúlt években -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.