Az export euróban mért értéke 3,7%-kal bővült a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva, míg a behozatal esetében ez csupán 1% lett. Legfőbb kereskedelmi partnerünk továbbra is az Európai Unió, a kivitel 80% irányul oda, míg az export 76%-a onnan származik. Véleményünk szerint az év további részében a belső fogyasztás bővülésével az importnak is erősödnie kellene.
Piaci áttekintés
Folytatódott a másodpiaci hosszú kötvényhozamok emelkedése, az 5, 10 és 15 éves papírok hozamai 18-22 bázisponttal kerültek feljebb, míg a 3 éves kötvények hozama 13 bázisponttal lett magasabb. Ugyanakkor hozamgörbe rövid vége változatlan maradt. A 10 éves papírok másodpiaci hozama 3,49%-on áll jelenleg.
A tegnapi 3 hónapos DKJ-aukción nagyobb kereslet jelentkezett, mint a múlt héten, az 50 milliárd forintos keretre 83 milliárd forint értékben érkezett kereslet, az átlaghozam 1 bázisponttal magasabb lett az egy héttel korábbi aukcióhoz képest, így 1,62% lett.
Nemzetközi hírek, makrogazdaság:
A makrogazdasági naptár üres volt tegnap, ennek ellenére nagy mozgások voltak a börzéken. A negatív hangulatot a kamatemelési félelmekkel kapcsolatos spekulációk határozták meg, de az erős dollár és a csökkenő olajárnak köszönhetően gyengén teljesítő energiaszektor is lefelé nyomta az árfolyamokat.
Az eurózóna pénzügyminiszterei 315 milliárd eurós beruházási csomagról állapodtak meg, amely 4 évig tart majd. A spanyol, német, és francia kormány a nemzeti fejlesztési bankokon keresztül támogatni fogja a projekteket, míg Olaszországban a kormány maga járulhat hozzá 8 milliárd euróval a beruházásokhoz.
A kínai kiskereskedelmi forgalom az év első két hónapjában 10,7%-kal emelkedett, ami elmaradt a 11,7%-os várt növekedéstől. Az ipari termelés 6,8%-kal növekedett év/év alapon, míg a várakozás 7,8%-os bővülés volt. Ugyanakkor meg kell említeni, hogy a tegnap megjelent inflációhoz hasonlóan ezeket a számokat is torzítja a kínai újév.
Nemzetközi piacok
Nagy mozgások voltak tegnap a részvénypiacokon, a dollár látványosan erősödött tovább. Az EUR/USD kurzusa már 12 éves mélyponton jár, miután tegnap 1,085-ről 1,069-ig esett a kurzus, az 1,076-os támasz sem tudta megállítani a lejtmenetet. A következő megálló 1,05-nél húzódik.
Meglehetősen rossz volt a hangulat a tengerentúlon, közel 2%-ot estek a vezető indexek, így az idei emelkedésből már szinte semmi sem maradt (Dow -1,85%, Nasdaq -1,67%, S&P500 -1,7%).
Eladói nyomás alá kerültek az európai piacok tegnap. A DAX index 0,7%-ot, a CAC40 index 1,12%-ot, míg a FTSE 100 index 2,5%-ot esett.
Vegyes volt a kép Ázsiában: a Nikkei 0,3%-ot, a Shanghai index 0,1%-ot emelkedett, míg a Hang Seng index 0,6%-ot csökkent.
A WTI ára ma reggel 48,8 dollárra süllyedt, igaz korábban ennél mélyebben állt a kurzus. A kereskedők alapvetően a WTI-Brent különbség csökkenésére számítanak, miután a különbség egy hete éves maximumára nőtt. Az erős dollár hozzájárult tegnap mindkét iránymutató olajár csökkenéséhez, de különösen a Brent süllyedt, így a rés szűkült a két termék között. A hírek szerint a kínai import gyengült, ami segítette az árcsökkenést.
Az arany 1164 dolláron stagnált. A piac számít arra, hogy ezeken a szinteken beerősödik a fizikai kereslet az arany iránt, ami ellensúlyozza az erős amerikai gazdasági hírek és a szárnyaló dollár hatását. A Fed egy alelnöke szerint a korai kamatemelés veszélyezteti a gazdasági fellendülést, így egyelőre a Fed inkább kivár az emeléssel.
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.
Napi kitekintő
Mario Draghi 9 órakor tartandó beszéde mellett brit ipari termelési adat érkezik majd. Természetesen a görög tárgyalásokkal kapcsolatos információk sem lesznek elhanyagolhatóak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.