A feldolgozóipar termelés 5,3%-kal nőtt januárban (év/év), melyen belül a több mint egyharmadát adó járműgyártás 11%-kal tudott bővülni, ami azt jelzi, hogy az autóipar továbbra is fontos húzóerő. A több mint 10%-os súllyal rendelkező számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártása 5,4%-kal emelkedett tavaly januárhoz viszonyítva. Ezen felül még a kisebb súllyal bíró (7,6%) gumi, műanyag és nemesfém ásványi termékek gyártása tudott komolyabb növekedést felmutatni (10,8% év/év). A feldolgozóipari ágazatok rendelésállománya 30%-kal emelkedett év/év alapon. Összességében a várakozásoknak megfelelően alakult az ipari termelés volumene, ugyanis a tavalyi év első felében történt kétszámjegyű növekedés után lassulást láthattunk, ami feltehetően folytatódni fog idén is, és ennek megfelelően az éves átlag is alacsonyabb lesz a tavalyinál.
Piaci áttekintés
• Az előző napok hozamemelkedése után, tegnap minimális mértékű elmozdulást láthattunk néhány papír esetében, az 5 éves kötvények hozama 6 bázisponttal lett alacsonyabb, míg 15 éves papíroknál 3 bázispontos csökkenést láthattunk.
• Ma 12 hónapos DKJ aukciót és 3 éves változó kamatozású kötvényaukciót tart az ÁKK. Előbbi esetében 40 milliárd forint értékben lehet vásárolni, míg a 3 éves papír esetében 20 milliárd forintos keret van.
Nemzetközi hírek, makrogazdaság:
A 31 nagybankból 28 megfelelt a Fed stressz tesztjén. A Deutsche Bank amerikai részlegének és a Banco Santander-nek újra el kell küldenie a tőkemegfelelésre vonatkozó terveit a hatóságnak, miközben nem emelhetnek osztalékot a bankok. A Bank of America feltételes engedélyt kapott az osztalék és a részvény visszavásárlási program emelésére, miközben bizonyos hiányosságokat pótolniuk kell. A JP Morgan és a Goldman Sachs zöld lámpát kapott, míg a Citigroup eredményei hatására a 2008-as válság óta először kapta meg az engedélyt az osztalék emelésére.
Aláírta az IMF a 17,5 milliárd dolláros ukrán mentőcsomagot a Reuters értesülései szerint. A 4 éves mentőcsomagért cserébe visszavágják a nyugdíjakat, miközben megemelik a nyugdíjkorhatárt és a költségvetési kiadásokat is jelentősen csökkentik az ukránok.
A Capital Economics elemzése szerint a „grexit” után Görögországnak „jobb dolga lenne az euró övezeten kívül”. Az első körös hatások a periféria szuverén kötvényhozamainak megugrását okozná, de az euró gyengülése miatt az európai vállalatok túlteljesíthetnék az amerikai tőzsdéket. A Fitch szerint sem kizárt Görögország távozása az euró övezetből, ami után az ország törlesztési csődbe kerülne.
Nagyot erősödött tegnap a török líra az euróval szemben. Az árfolyam áttörte a 200 napos mozgóátlagot (2,827) és egészen 2,75-ig esett a kurzus, ahol egy támasz is található. A mai zuhanás hátterében az állhat, hogy Erdogan államfő hivatala elmondta, hogy a jegybank egy független intézmény, és ezt szem előtt fogja tartani a kormány. Pedig eddig nagyon erős politikai nyomás nehezedett a jegybankra, Erdogan agresszív hangnemet használva szerette volna elérni, hogy erőteljesen csökkenjenek a kamatok. Úgy tűnik, hogy ez a kommunikáció változóban van, egyébként Erdogan tegnap délután egyeztetett a török jegybankelnökkel.
Egy kínai jegybankár szerint amennyiben 1% alá esik az infláció, akkor további monetáris lazításra érdemes számítani. Februárban az infláció 1,4% volt, azonban ebben szerepet játszott a kínai újév torzító hatása is. Januárban viszont mindössze 0,8% volt az infláció.
Nemzetközi piacok
• A dollár erősödése tegnap sem hagyott alább, az árfolyam 1,069-ről zuhant 1,054-ig, de az 1,05-ös támaszt is megérintette. Erről a szintről pattant vissza a kurzus a ma reggeli kereskedésben, a grafikon alapján már bőven itt az ideje egy korrekciónak.
• Nem volt izgalmas tegnap a kereskedés a tengerentúlon, alapvetően lefelé csorogtak a piacok, de zárásban csak mérsékelt esést mutattak az indexek (Dow -0,16%, Nasdaq -0,2%, S&P500 -0,2%).
A Dow Jones komponensei közül kimagasló, 2,2%-os teljesítménnyel az Intel lett a nap nyertese, a vesztesek közül pedig a Wal Mart (-19%) foglalhatta el a dobogó legfelső fokát.
• A FTSE 100 index továbbra is csak kullog a DAX és a CAC 40 index után, ugyanis 0,3%-ot emelkedett csupán, miközben a francia piac 2,4%-kal, a német piac pedig 2,7%-kal került feljebb.
• Kedvező hangulat uralkodott az ázsiai tőzsdéken: a Nikkei 1,4%-ot, a Hang Seng 0,5%-ot, a Shanghai index pedig 1,8%-ot ugrott a mai kereskedésben.
• A tegnapi készletadatot követően 48 dollár alatt is volt a WTI árfolyama, viszont ma reggelre ismét 48,5 dollárra nőtt a kurzus. Az USA készletei ismét nőttek, ezúttal 4,5 millió hordóval 448,9 millió hordóra. A piac egyre jobban figyeli ezt a mutatót, a becslések szerint májusig növekvő készletek és emelkedő nem-konvencionális termelés várható az Egyesült Államokból.
• Az arany viszont nem változott érdemben, az árfolyam továbbra is 1.160-65 dollár körüli sávban mozgott. A piacon az alacsony árat és a szárnyaló dollárt kompenzálja az erősebb fizikai kereslet. Továbbra is a kamatok változása a fő befolyásoló tényező, elsősorban a Fed politikája hat az arany árfolyamára.
• Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel.
Napi kitekintő
Makrogazdasági adatok nem igazán érkeztek tegnap, de a mai nap során már publikálják a szokásos heti friss segélykérelmek számait, illetve a kiskereskedelmi adatok érkeznek még Amerikából. Ezen felül az eurózónás ipari termelésre érdemes még figyelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.