Az öt legnagyobb banki szereplő – a CIB Faktor, az Erste, az MKB, az OTP és az UniCredit – tavaly közel 605 milliárdos bruttó forgalmat produkált, amely 67,27 százalékos piaci részesedést jelent. A forgalom alapján első három szereplő részesedése is nagyon komoly, 45,88 százalékos volt, amely igencsak koncentrált piacra utal: a szakmai szervezet adatai szerint 2014-ben az OTP Bank, az MKB és a CIB leányvállalata tartozott ebbe a körbe. A faktorált állomány alapján sem sokkal másabb a helyzet: a 121,3 milliárdos, tavalyi állomány 77,3 százalékát adták a banki szolgáltatók, míg egy évvel korábban a súlyuk „csak” 65,6 százalékot ért el.
Érdekes ugyanakkor, hogy a forgalom alapján öt legnagyobb cég részesedése gyakorlatilag nem változott 2013-hoz képest, sőt, enyhe mértékben csökkent is, hiszen 2013-ban még 68,18 százalékot ért el. Ennek az az oka, hogy a legtöbb banki szolgáltató forgalmának emelkedése nem követte a piac növekedését. A sorrend ráadásul igen komoly mértékben átrendeződött, hiszen a 2013-ban még nem egészen 19 milliárd forintos forgalmat elkönyvelő OTP Bank a tavalyi, 142,8 milliárd forintos forgalmával mindjárt az élre ugrott, maga mögé utasítva a gyakorlatilag megegyező, 135 milliárd forint körüli forgalmat produkáló MKB Bankot és a CIB leánycégét, míg egy évvel korábban az MKB állt az élen a maga 136,6 milliárdos forgalmával. A forgalom alapján a negyedik pozíciót az UniCredit foglalta el, majd utána az Erste Bank következett 76,4 milliárddal. Az első öt banki szereplőt egyébként csak a Díjbeszedő Holding tudta megközelíteni 2014-ben, a megelőző évinél kissé nagyobb, 73,6 milliárdos forgalommal. Ebben az évben ugyanakkor nem kizárt, hogy ismét átrendeződnek némileg az erőviszonyok: a faktoring bevonása a jegybank növekedési hitelprogramjába, illetve az Exim termékeinek felfutása módosíthat az egyes szereplők pozícióin.
Az ágazati szövetség adatai szerint a magyarországi, faktoringgal foglalkozó szolgáltatók 899 milliárd forintos bruttó faktorált forgalmat produkáltak 2014-ben, amely 13,9 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbihoz képest. A szervezet adatai szerint a nettó faktorált állomány 121,3 milliárd milliárd forintot tett ki 2014 végén, amely 13 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. A belföldi faktorált forgalom 811,8 milliárd forintot ért el a szövetséghez tartozó vállalatoknál, szemben a 2013-as 694 milliárddal, vagyis a múlt évi bővülés nagyobb része erről a területről származott. Ennek megfelelően a belföldi faktoring részesedése is emelkedett, a 2013-as 87,9-ről 90,3 százalékra.
Várható volt a bővülés
A tavalyi, közel 14 százalékos forgalomnövekedés a faktoringpiacon nem jelent nagy meglepetést, hiszen a gazdaság makroadatainak lassú javulásával párhuzamosan 2013 utolsó negyedévétől rendre növekedést mutató statisztikai adatokkal szolgáltak a szövetséghez tartozó faktoring szolgáltatók. Már 2014 első félévében is a faktoring forgalom 12, a kihelyezett finanszírozás pedig 10 százalékos növekedést mutatott az egy évvel korábbihoz képest. A növekedést segítette az állami támogatás mellett nyújtott konstrukciók megjelenése is, és ez az élénkítő hatás megjelenhet majd az idei számokban is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.