BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A bankokhoz vándorolnak a brókercégek ügyfelei

Bár a tőzsdei árfolyamok emelkedtek, mégis több mint 155 milliárd forinttal csökkent a brókercégeknél lévő értékpapír-állomány februárban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikái szerint.

A befektetési vállalkozásoknál a hónap végére 1742,7 milliárd forintnyi értékpapír maradt, ez egyéves mélypontnak felel meg. A történetben szerepet játszhat, hogy a jegybank ebben a hónapban függesztette fel a Buda-Cash Brókerház működését, amelynek ügyféltulajdonban lévő – ezen belül valóban meglévő – értékpapír-állománya így kikerült a szektorból.

A bankoknál lévő értékpapír-állomány több mint 300 milliárd forinttal nőtt a hónap során, és a hitelintézeti fióktelepeknél is csaknem 170 milliárd forinttal gyarapodott a volumen. A szektor így a második hónap végén már több mint 27100 milliárd forintnyi értékpapírt tartott ügyfélszámlákon.

A jegybank adatai szerint egyébként februárban minimális mértékben csökkent az értékpapírok állománya Magyarországon. Összesen 38105,6 milliárd forintnyi értékpapír volt az országban, ennek legnagyobb hányada valamilyen kötvény, főleg állampapír volt. A csökkenés legfőbb oka az volt, hogy a központi kormányzat nettó törlesztő volt a hónapban, 263 milliárd forinttal fizetett vissza többet, mint amennyi hitelt felvett. Az állampapír-állomány ennek ellenére rekord közelében van, február végén csaknem 24400 milliárd forintot tett ki. Ebből a háztartásoknál 2364 milliárdnyi volt, ami történelmi rekordnak felel meg. A hónapban a bankok, a háztartások és a háztartásokat segítő nonprofit intézmények vásárolták a legtöbb állampapírt.

Az állampapírokkal szemben több mint 10 százalékkal nőtt a hónapban a jelzáloglevelek állománya a 140 milliárd forintot meghaladó nettó kibocsátásnak köszönhetően. A jelzáloglevél-állomány így 1292 milliárd forintra nőtt. A jövőben további növekedés várható, hiszen a jegybank célja a bankok lejárati összhangjának javítása érdekében az, hogy a jelzáloghitelek finanszírozásához hosszabb távú források bevonását írja elő.

A hitelintézeti kötvények mennyisége kis mértékben csökkent a hónapban, a bankok ugyanis nettó törlesztők voltak februárban, ugyanez történt az egyéb szektorok kötvényeinél. A vállalati kötvényállomány 644 milliárd forint volt február végén, az egyéb pénzügyi vállalatok által kibocsátott értékpapírok volumene 157,7 milliárd forintot tett ki. Ebbe az értékpapírcsoportba tartoznak a Quaestor kötvényei is, amelyeket főleg lakossági befektetőknek értékesítettek.

A kisbefektetőknél a statisztikák szerint kevesebb mint 57 milliárd forintnyi hitelpapír volt februárban, tehát a fiktív kötvényeknek nincs nyoma a statisztikákban. Állami intézményeknél nem sokat tartottak ebből az értékpapírtípusból, mindössze 103 millió forintnyi volt az önkormányzatoknál, a statisztikákból azonban nem lehet kideríteni, hogy Quaestor-kötvényt vagy valamilyen másféle, például a Diákhitel Központ által kibocsátott hitelpapírt tartottak-e a települések az értékpapír-számláikon. A befektetési alapok és a részvények állománya is nőtt februárban, utóbbiaké egy 2012 januárja óta nem tapasztalt mértékű, 371 milliárd forintos árfolyam-emelkedés miatt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.