Felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította Magyarország BB+ szintű államadós-osztályzatainak kilátását az eddigi stabilról a Fitch Ratings.
A Fitch szerint Magyarország külső mutatói javultak az elmúlt időszakban, amit a fizetési mérleg többlete támogat. Ez - az ipari termelés bővülése nyomán - erőteljes áru- és szolgáltatásexportot tükröz, valamint azt, hogy a külső adósság leépítéséből eredően csökkentek a külső kamatfizetési kötelezettségek.
A bankok külső adóssága is csökkent, ami szintén pozitív a minősítés szempontjából. Ugyanakkor a külső adósság továbbra is magas, de jelentősen csökkent.
A Fitch annak is örül, hogy tavaly a vártnál alacsonyabb lett a költségvetési hiány, 2,6 százalékos, annak ellenére, hogy választási év volt.
A középtávon 2-2,5 százalék közé várható költségvetési hiány pedig támogatja, hogy az államadósság csökkenjen, amely 75,2 százalékra eshet jövőre a GDP-hez képest a tavalyi 76,9-ről. A Fitch szerint az évtized végére 66,1 százalékra csökkenhet a GDP-arányos adósság.
A csökkenő munkanélküliség és az alacsony infláció is kedvező a Fitch szerint, ami támogatja a fogyasztás növekedését. Ugyanakkor a gazdasági növekedés az idei évben 2,9 százalékra csökken (a tavalyi 3,6-ról), jövőre pedig csak 2,3 százalékkal nőhet a GDP. Ezt arra alapozzák, hogy az új uniós költségvetési ciklusban csak lassabban indul a források lehívása.
A bankadó csökkentését kedvezőnek tartja a Fitch, ahogyan azt is, hogy jelentősen csökkent a háztartások kitettsége az árfolyam ingadozására. Vagyis a Fitch örül a devizahitelek eltünésének.
A Fitch akkor fogja felminősíteni az országot, ha növekeszik az intézkedések kiszámíthatósága és az üzleti környezetet javító intézkedések lesznek. Az is kedvező lenne, ha tartósan csökkenne a külső adósság, amelyet a fizetési mérleg többlete támogathat. A tovább csökkenő államadósság is támogathatja a felminősítést. Mindezek ellenkezője azonban negatív irányba változtathatja a minősítést.
Bóvliban mindenkinél
Mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő ugyanabban a kategóriában tartja Magyarországot, éppen egyetlen szinttel a befektetésre ajánlott minősítés alatt. A kilátás stabil a másik két hitelminősítőnél. A Standard & Poor’s tavasszal váratlanul felminősítette Magyarországot, BB kategóriából BB+ szintre, ez azonban csak arra volt elég, hogy ne két lépcsőfokkal, hanem csak egyel maradjuk el a befektetési ajánlástól ennél a cégnél is.
Elemzők arra számítanak, hogy Magyarország az idei év végén vagy a jövő év elején több hitelminősítőnél is visszanyeri a befektetési ajánlást, hiszen a szakértők – és a magyar kormány is – azzal érvelnek, hogy hazánk fundamentumai egyre jobbak, így megérdemelnénk a felminősítést. A hitelminősítőknek azonban rendre az a problémája, hogy kiszámíthatatlannak látják a gazdaságpolitikát.
Itt van a nagy esély
2015-2016 folyamán jó esély van arra, hogy Magyarország visszanyerje a hitelminősítőktől a befektetésre ajánlott adósosztályzatot, ami részben már tükröződik a jelenlegi piaci árazásokban is – írta a Világgazdaságban ezen a héten megjelent cikkében Gárgyán Eszter, a Citi magyarországi vezető közgazdásza. Kiemelte: „Elemzéseink azt mutatják, hogy a magyar eszközök már jóval kevésbé sérülékenyek a külső sokkokkal szemben, bár nem minden befektető van teljesen tudatában ennek.”
Gárgyán szerint a hazai kamatfelár mértéke a lengyel mutatóhoz képest mind a helyi, mind a külső piacokon a legalacsonyabb szintre csökkent azóta, hogy Magyarország 2011-ben elveszítette a befektetésre ajánlott adósbesorolását. „A kamatfelárakhoz képest alacsony adósosztályzatot a jelentős méretű állami és magánadóssághoz kapcsolódó külső sérülékenységgel, az intézményrendszeri változásokkal, illetve azzal lehetett magyarázni, hogy a nem konvencionális gazdaságpolitika aláásta az üzleti bizalmat” – fejtette ki.
Optimista az NGM
Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára pedig a héten tartott elemzői háttérbeszélgetésen arról beszélt, hogy: 2010 óta egyeztet a hitelminősítőkkel Magyarország adósságának besorolása kapcsán, és a beszélgetések során azt tapasztalta, hogy a bizalmat könnyű elveszteni, de nehéz visszanyerni. Az államtitkár kiemelte: első egyeztetéseiken a hitelminősítők nem hitték el, hogy a kormány képes lesz leszorítani a költségvetési hiányt, mert azt látták, hogy a megelőző hat évben magas volt a hiány. Volt, amikor a legmagasabb Európában.
Később azt mondták a hitelminősítők, hogy a nem konvencionális kormányzati intézkedések miatt nem lesz érdemi gazdasági növekedés Magyarországon. A makrogazdasági mutatóink azonban azt mutatják, hogy a kormányzati politika sikeres volt, az alacsony deficit mellett magas a gazdasági növekedés, a kilátásaink kedvezőek, a bizalom pedig apránként épül vissza – vélekedett Banai. A hitelminősítők kezdik elismerni az eredményeket – hangsúlyozta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.