BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiugró növekedés a faktoringpiacon

Nagyon erősen kezdték az idei évet a faktoringban érdekelt pénzügyi szolgáltatók: a Magyar Faktoring Szövetség adatai szerint a bruttó faktorált forgalom 270,2 milliárd forintot ért el 2015 első negyedévében, amely 43,34 százalékos bővülést jelent az egy évvel korábbihoz képest.

A nettó faktorált állomány 108,2 milliárd forintot tett ki az idei első negyedévben, ami 8,6 százalékos emelkedés a bázishoz viszonyítva. A finanszírozott ügyfelek száma viszont – hasonlóan az elmúlt években megszokott trendhez – most is csökkent: az összesített ügyfélszám 2015 első negyedévében éppen meghaladta a kétezret, szemben az egy évvel korábbi bő 2200-zal.

A Magyar Faktoring Szövetség által publikált adatok alapján a banki gyökerű szolgáltatók dominanciája is tovább emelkedik: az első negyedévben már 88,6 százalékos volt a részesedésük a bruttó faktorált forgalomból, szemben az egy évvel korábbi 78,14 százalékkal. Az első negyedéves adatok alapján az OTP csoport kiugróan vezeti a mezőnyt, bő 37 százalékos részesedéssel, de az első öt szereplő is hitelintézeti hátterű. A bruttó faktorált forgalom alapján egyébként igazán a dobogós helyekért nagy a küzdelem a piaci szereplők között. Az első negyedévben az UniCredit 35,8, a CIB Faktorház 31,4, az MKB pedig 28,1 milliárd forintos forgalmat produkált, ám ez a sorrend az év során még bármikor felcserélődhet.

A most közzétett adatok alapján valószínűsíthető, hogy a hazai faktoringpiac az idén is rekordot produkál majd, pedig már a tavalyi év sem volt rossz. A szakmai szövetség szerint a bruttó faktorált forgalom közel 900 milliárd forintot ért el 2014-ben Magyarországon, amely amellett, hogy 14 százalékos emelkedést jelent, új rekordnak is számított. A tavalyi faktorált forgalmat csak 2011-ben sikerült megközelíteni – akkor 888 milliárd forinttal –, azóta egymás után két évben is zsugorodott a piac mérete. A szervezet adatai szerint a nettó faktorált állomány 121,3 milliárd milliárd forintot tett ki 2014 végén, amely 13 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. A belföldi faktorált forgalom 811,8 milliárd forintot ért el a szövetséghez tartozó vállalatoknál, szemben a 2013-as 694 milliárddal, vagyis a múlt évi bővülés nagyobb része erről a területről származott. Ennek megfelelően a belföldi faktoring részesedése is emelkedett, a 2013-as 87,9-ről 90,3 százalékra.

Az egyre jobb adatok viszont nem jelentenek nagy meglepetést, hiszen a gazdaság makroadatainak lassú javulásával párhuzamosan 2013 utolsó negyedévétől rendre növekedést mutató statisztikai adatokkal szolgáltak a szövetséghez tartozó faktoring szolgáltatók. A növekedést segítette az állami támogatás mellett nyújtott konstrukciók megjelenése is, mint például Exim Faktoring termékek, vagy az NHP Faktoring, és ez az élénkítő hatás nyilvánvalóan megjelenik majd az idei számokban is. Emellett a hitelpiacról forrást bevonni nem, vagy csak részben tudó vállalatoknak jó megoldást jelenthet a faktoring igénybe vétele: igaz ugyanakkor az is, hogy az ügyfélkörön belül a mikro- és kisvállalkozások aránya – akiknél ez igazán fontos szempont lehetne – évek óta csökken.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.