Idén lejárnak az első, 2010-ben indított tartós befektetési számlák, így a tulajdonosoknak év végéig dönteni kell az itt elhelyezett megtakarításokról – hívta fel a figyelmet tegnapi közleményében a K&H Alapkezelő. Zobor Zsuzsannának, a társaság vezérigazgatójának tájékoztatása szerint a számlák tulajdonosai dönthetnek úgy, hogy meghosszabbítják a szerződést, és továbbviszik a teljes összeget, amely így 2016. január 1-jétől egy új ötéves periódust kezd, megspórolva a gyűjtőévet. A folyamat azonban nem automatikus, így ehhez a tulajdonosok nyilatkozatára mindenképpen szükség lesz. Ha a tulajdonosok nem nyilatkoznak a számla folytatásáról, úgy a 2010-es tbsz automatikusan lejár, és az eddig ott nyilvántartott pénz és értékpapírok december 31-ét követően átkerülnek normál értékpapírszámlára.
Ám még nincs egységes álláspont a szolgáltatók körében – hívta fel a figyelmet a társaság –, hogy az ötéves ciklus végén lehetőség van-e a részleges kivételre. Ezzel kapcsolatban a jogszabályok pontosítása várható. – Az már most kijelenthető, hogy a befektetők egyértelműen akkor járnak jobban, ha nyilatkoznak a hosszabbításról, mivel ezzel csak nyerni lehet. Az első 5 év után igénybe vett adómentességet követően újabb 5 évig tbsz-en tartva a megtakarítást ismét kihasználhatóak az ezzel járó adókedvezmények, míg ha időközben fel kell bontani, úgy a megtakarítás a normál értékpapírszámlán tartott megtakarítások szerint adózik – érvelt Zobor Zsuzsanna.
Ha valaki idén már nyitott tbsz számlát, és azon gyűjti megtakarításait, akkor a nyilatkozattétel után a lejáró tbsz számláról az új tbsz-re kerül át a korábbi megtakarítás, tehát a két állományt összevonják. Fontos tudni viszont, hogy akár lejár, akár meghosszabbítódik a tbsz, a számlán lévő értékpapírok új bekerülési árat kapnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.