BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brókercégek: nem lett meg a kétharmad

Nem ment át a parlamenten a pénzügyi szolgáltatók szigorúbb felügyeletére vonatkozó javaslat.

Elhalasztotta ma a parlament a zárószavazását annak a kormányzati előterjesztésnek, amely a pénzügyi szolgáltatók felügyeletére vonatkozó szabályozást szigorítaná. Az indítvány zárószavazását azt követően halasztották el a kormányoldal kérésére, hogy az előterjesztés minősített többséget igénylő rendelkezései nem kapták meg a szükséges szavazatszámot. A kormánypártok 131 igen szavazata mellett az ellenzék nemmel szavazott, illetve – a Jobbik frakciója – tartózkodott.

A törvénymódosítás révén azt kívánta elérni a kormány, hogy szigorodjon a pénzügyi szolgáltatókra vonatkozó ellenőrzési rendszer, és növekedjen a jegybank hatásköre a közelmúlt brókerbotrányaihoz hasonló esetek elkerülése érdekében. A törvényjavaslat egyik legfontosabb passzusa az, amelynek alapján a Magyar Nemzeti Bank legalább háromévente átfogó vizsgálatot végezne a pénzügyi szolgáltatóknál – köztük a brókercégeknél is. A vizsgálatok eredményétől függően az MNB nagyobb bírságot is kiszabhatna. A javaslat az ellenőrzések lefolytatásánál is szabadabb kezet engedne a jegybanknak: például a helyszíni felügyeleti vizsgálat haladéktalanul is megtartható, és indokolt esetben lezárt területet, épületet, helyiséget is fel lehetne nyitni az ott tartózkodók akarata ellenére is. A javaslat emellett a rendkívüli célvizsgálat lehetőségét is megteremti, amely súlyos piaci visszaélés gyanújakor történhetne meg. Ugyanez a javaslat 100 ezer euróra emelte volna a kártalanítási határt.

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője igen élesen reagált arra, hogy a javaslat nem kapta meg a kétharmados többséget. „A brókerek megvették az ellenzéket?” – tette fel a kérdést. Az előterjesztő Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is megdöbbentőnek nevezte, hogy az ellenzék nem támogatta az indítványt.

A kormányzat az áprilisban benyújtott törvényjavaslat mellett több fronton is erősíteni próbálja a pénzügyi szolgáltatók ellenőrzését. A Buda-Cash bedőlése után felvetődött az is, hogy a szolgáltatók fokozottabb ellenőrzése mellett a könyvvizsgálók kontrollját is szigorítani kell. A kabinet korábban nyilvánosságot kapott tervei szerint a KELER-nél is el kell érni a számlák ügyfelenként való nevesítését: ennek gyors megvalósításáról ugyanakkor lapunk információi szerint egyelőre lemondtak, a egy ilyen projekt megvalósítása ugyanis jelentős informatikai-, anyagi- és időráfordítással jár.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.