A szövetkezeti hitelintézeti integráció komoly eredményeket ért el az elmúlt időszakban, ám több területen is további változtatások szükségesek ahhoz, hogy kiaknázhatók legyenek a szektorban rejlő lehetőségek – áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) bankszektoron kívüli piacokat bemutató kockázati jelentésében. Az integráció – állapítja meg az MNB – fontos eredményeket ért el a belső szabályozás és banküzem egységesítésében, sikerének igazi fokmérője azonban a gazdasági szereplők lényegesen aktívabb finanszírozása lehet majd, ez azonban még várat magára.
A szövetkezeti hitelintézetek üzleti kockázatai az MNB szerint elsősorban magas fajlagos költségeikből, alacsony jövedelmezőségükből és gyenge tőkebevonási képességükből fakadnak. A szektorban egymás mellett fellelhető többféle informatikai rendszer párhuzamos fenntartása és fejlesztése például jókora többletterhet jelent, de analóg a helyzet a szabályozásban, a termékfejlesztésben, a bankbiztonsági megoldásokban, a marketingnél és számos egyéb területen is.
A szoros integráció központi intézményei jelentős erőfeszítéseket tettek az üzleti kockázatok csökkentése érdekében, kötelezően alkalmazandó prudenciális szabályokat dolgoztak ki és egységes alapokra helyezték a tagintézmények számviteli, kockázatértékelési és minősítési eljárásait. A tagintézmények döntési kompetenciáinak jelentős része központi hatáskörbe került és bizonyos típusú kockázatvállalásokat megtiltottak számukra. A szövetkezeti hitelintézetek teljes kockázatvállalási képessége meghaladja a 700 milliárd forintot, az együttes tőkemegfelelés következtében pedig a legnagyobb ügyfelek kiszolgálására is képessé váltak.
A szövetkezeti hitelintézetek 90 napon túl lejárt hiteleinek aránya az általános trenddel együtt javult tavaly: a nem teljesítő állományok aránya összességében 19,3-ról 12,4 százalékra csökkent 2014 végére. A szövetkezeti hitelintézetek jövedelmezősége a jelentés szerint ugyan lényegesen kevésbé romlott a hitelintézetek átlagnál, ám 2014-ben hosszú idő óta először szektorszinten is jelentős veszteséget szenvedtek el. A szövetkezeti hitelintézetek költség–bevétel aránya hagyományosan jóval magasabb a hitelintézeti átlagnál, amit főként a lakossági üzletág túlsúlya és az alacsony jövedelmű ügyfélkör magas fajlagos költségekkel járó kiszolgálása okoz. A költség–bevétel mutató javulása a tervbe vett egyesülések révén javuló mérethatékonyságtól és az egységes banküzem kialakításától remélt megtakarításoktól várható. A gyenge hitelexpanzió mellett és az összességében veszteséges üzleti év ellenére is nagyon magasak a szektor tőkemegfeleléssel kapcsolatos mutatói – emeli ki a jelentés –, amit a lehetségesnél jóval alacsonyabb hitelaktivitás magyaráz.
Kevesebben maradtak
A 2013-ban elfogadott integrációs törvény által létrehívott kötelező integráció keretében a központi szervezetek átfogó átvilágítást hajtottak végre, amely súlyos problémákat hozott felszínre – emlékeztet a jelentés. A kötelező átvilágítás 2014 végére fejeződött be, és végső soron 5 intézmény működési engedélyének visszavonását alapozta meg. Az az egyetemleges felelősségvállaláson alapuló szoros integráció így végül a Takarékbankon kívül 113 tagintézménnyel jött létre múlt év decemberében. A rendszerből kieső szolgáltatók, illetve a bankká alakulások miatt tavaly jelentősen csökkent a szövetkezeti hitelintézeti szektor mérete, ám ez átmeneti jelenségnek tekinthető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.