Most már szinte biztos, hogy a Befektető-védelmi Alap (Beva) kénytelen lesz a jelenleginek a sokszorosára emelni a tagdíjakat, ez ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy visszafizesse azt a 110 milliárd forintos hitelt, amit a Quaestor-kötvényesek, a Buda-Cash és a Hungária Értékpapír ügyfeleinek kártalanítására felvett.
Ráadásul még további költségekkel is számolhatnak a bankok és a brókercégek, hiszen a Beva eddig csak a fiktív kötvények után vállalta a kifizetést 20 ezer euróig, a Quaestor-kötvényesek kártalanításáról szóló törvény alapján viszont a valódi kötvények után is meg kellene téríteni a névértéket, és összesen 30 millió forintig jár teljes kártalanítás. Jelenleg az Alkotmánybíróság vizsgálja ezt a jogszabályt, ha elfogadják, akkor további 100 milliárd forintot fizethetnek a pénzügyi cégek.
A tetemes összeg ellenére a Magyar Nemzeti Bank (MNB) lapunk kérdésére azt válaszolta: álláspontjuk szerint kevés az egyes díjtételek emelésének az esélye a bankoknál és a brókercégeknél. A jegybank szerint ugyanis a megemelt Beva-tagdíj a legnagyobb befizetőknél a többi működési kiadáshoz mérten nem tekinthető jelentősnek. Ráadásul a számla egy részét csak megelőlegezik a befizetők, hiszen a Quaestor-vagyon felszámolásából meg nem térülő kiadásokat adó- és járulékkedvezmény formájában megkaphatják a pénzügyi cégek. Emellett pedig még a verseny is gátolni fogja a pénzügyi cégeket a költségek áthárításában.
Egyelőre nincs is még nyoma a díjemeléseknek a befektetési szektorban. Az értékpapírszámlák kondíciós listái nem sokat változtak az elmúlt hetekben, és a következő hetekben életbe lépő hirdetményekben sincs nyoma drasztikus emeléseknek. A díjemelés lapunk számítása szerint viszont nehezen maradhat el, ha a Beva nagyot emel.
Az alap eddig a biztosított értékpapírok 0,45 ezrelékének megfelelő tagdíjat szedett a pénzügyi intézményektől, ebből évente nagyjából egymilliárd forint folyt be, ezt azonban akár a csaknem hétszeresére, 3 ezrelékesre is emelhetik a tőkepiaci törvény szerint, sőt ezen felül is lehet még pótbefizetéseket kérni a tagoktól. Egy 3 ezrelékes biztosítási díj pedig már nagyon komoly tétel, hiszen a szolgáltatók rendszerint ennél kisebb számlavezetési díjat alkalmaznak, általában az értékpapír-állomány 1-2 ezrelékét vonják le az ügyféltől. Egy nagyobb Beva-tagdíj-emelés után tehát a jelenlegi számlavezetési díjak már a biztosítás fedezésére sem lesznek elegendőek.
Az sem feltétlenül igaz, hogy a nagy pénzügyi cégeknél bagatell tétel lenne a büdzsében egy maximálisra növelt Beva-tagdíj. Az OTP például a 2014-es tagdíjból kiindulva 2 milliárd forintot is fizethetne, ami pótbefizetésekkel 4 milliárd forintra is nőhetne. A K&H, az Erste, a Raiffeisen és az UniCredit is szembesülhetne akár milliárdos nagyságrendű éves díjjal is, ha a Beva teljes mértékben kihasználja a törvényben engedélyezett lehetőségeket.
Azonban nemcsak a nagyokat érinti majd a tagdíjnövelés, hanem a kicsiket is, az MNB egyik friss prudenciális jelentése szerint pedig 21-ből 6 befektetési vállalkozás már tavaly is veszteséges volt, és arra figyelmeztetnek: a kisebb intézmények egy részének hosszabb távon nehéz elérni a jövedelmezőséghez szükséges ügyfélszámot és üzemméretet.
A brókercégek és a bankok a jogszabályok szerint át tudják hárítani a megnövekedett Beva-tagdíjat. Az üzletszabályzatok általában tartalmazzák azt a kitételt, hogy a szolgáltató jogosult a befektetési szolgáltatáshoz és a kiegészítő szolgáltatásokhoz kapcsolódó díjakat áthárítani, az értékpapírok biztosításának költsége pedig egyértelműen kapcsolódik a szolgáltatáshoz. A felszámított díjakról és költségekről rendszeresen tájékoztatni kell az ügyfeleket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.