A magyarországi szolgáltatók által produkált bruttó faktorált forgalom 899 milliárd forintot ért el 2014-ben, csaknem 14 százalékkal emelkedett 2013-hoz képest – közölte tegnapi sajtótájékoztatóján Csáki Ferenc, a Magyar Faktoring Szövetség elnöke. A szervezet adatai szerint viszont a bővüléshez jelentős mértékben hozzájárult az OTP bankcsoport megjelenése a piacon, e nélkül a forgalom nagyjából stagnált volna. Pozitív tendencia viszont, hogy a tagok fele bővítette forgalmát, több szolgáltató pedig a 2013-as szintet tartotta, és kisebbségben voltak a csökkenő forgalmú szervezetek.
Az ügyfélkör átalakulása 2014-ben tovább folytatódott a szövetség tagvállalatainál. A kis- és középvállalkozói kör aránya a 2013-as 72-ről 64 százalékra csökkent, és ennek megfelelően nőtt a nagyvállalatok részesedése a faktoringszolgáltatásból. Ma már több mint egyharmadát adják a finanszírozott vállalati körnek. – Ez utóbbi növekedés pozitív folyamat, és megfelel a nemzetközi trendeknek, ugyanakkor sajnálatos, hogy a mikro- és kisvállalkozások köre folyamatosan zsugorodik – emelte ki az elnök.
Az ágazati megoszlás is változott némileg a megelőző évihez viszonyítva: kissé gyengült az iparhoz tartozó vállalkozások szerepe, és a dominancia áttolódott a kereskedelmi ágazat irányába. Emellett hosszú távon folyamatosan erősödik a szolgáltató jellegű vállalkozások részesedése a faktoringfinanszírozásból. Az építőipari cégek – annak ellenére, hogy ott a fellendülés jelei mutatkoznak – gyakorlatilag kiszorultak a faktoringból az előző, főként a válság éveiben rájuk jellemző súlyos pénzügyi kockázatok miatt.
Az elmúlt években pedig a szolgáltatók köre fokozatosan zsugorodott a magyarországi faktoringpiacon. Ebben szerepet játszott a válsággal összefüggő kedvezőtlen piaci helyzet, de érzékenyen érintette az ágazatot a 2010-ben kivetett bankadó bevezetése is. Ez utóbbit látványosan megsínylették a független faktorok. Ennek eredményeként a 2010-es 21 helyett ma már csak kilenc független faktorcég működik a szövetségben, azaz kevesebb, mint felére csökkent a független vállalkozásként működő faktorcégek száma.
Az idei kilátásokról Csáki Ferenc közölte: 2015 még erősebb bővülést hozhat, mint a tavalyi év. Az első fél évben a tagok által produkált bruttó faktorált forgalom 550,7 milliárd forintot ért el, ez 34,5 százalékos bővülés az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Ami pedig a jegybank növekedési hitelprogramjának (NHP) ösztönző hatásait illeti, az elnök szerint azok a második féléves számokban látszanak majd igazán, mivel június volt az első hónap, amikor jelentősebb volumenben kötöttek ilyen szerződéseket.
A független faktorszolgáltatók tavaly már kicsit jobb évet zártak az előzőhöz képest, de a néhány százaléknyi növekedés ütem még elmaradt a várttól – közölte az ágazati szövetség adatai kapcsán Nagy Tamás, a City-Faktor igazgatóságának elnöke. Az elnök szerint 2015-ben megáll a független faktorszolgáltatók leszakadása. A nagy bankoknál és banki faktorszolgáltatóknál irányváltásra lehet számítani, mert a jelenlegi szolgáltatással egyes szegmensekben nem realizálnak hasznot az ügyleteken. Az év második felében emellett a refinanszírozási lehetőségek megnyitása várható a piacon, ami kölcsönös előnyöket nyújt mind a refinanszírozó banknak, mind a független faktorszolgáltatóknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.