A Magyar Nemzeti Bank a korábban már bevezetett devizafinanszírozás-megfelelési mutató (DMM) szigorításával és az új devizaegyensúly-mutató (DEM) bevezetésével kívánja tovább mérsékelni a bankrendszer és így az ország sérülékenységét – közölte tegnap a jegybank.
Az MNB emlékeztetett arra: 2007–2008 során a rövid külföldi források több mint megduplázódása – 8,5 milliárd euróról csaknem 20 milliárd euróra növekedése – rendszerszintű problémákat okozott a bankrendszerben és a pénzügyi piacokon. 2010-től a megváltozott külső környezet és a gazdaságpolitikai fordulat nyomán elindult egy erős mérlegkiigazítás, így a bankrendszer külföldi adóssága a historikus maximumról, 42 milliárd euróról 19,5 milliárd euróra esett 2015 első negyedévének végére.
Eközben a rövid külföldi adósság 20 milliárd euróról mintegy 9,5 milliárd euróra zsugorodott. A folyamatos alkalmazkodás ellenére viszont a rövid külső források aránya a bankrendszer mérlegfőösszegéhez viszonyítva még mindig közel 9 százalékos arányt képvisel a 2002–2003. évi 6 százalékkal szemben. A közlemény szerint az MNB az új szabályozás bevezetéséről április eleje óta egyeztetett a hazai bankszektorral és az Európai Központi Bankkal.
Az egyeztetések eredményeként az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsa tegnap fogadta el a devizafinanszírozás-megfelelési mutató (DMM) módosításáról, illetve a devizaegyensúly-mutató (DEM) bevezetéséről szóló rendeleteket. A DMM szigorításának során stabil forrásként már nem lehet figyelembe venni a swapállományt, illetve a DMM elvárt szintje is 100 százalékra nő. Az új DEM-szabályozás pedig a mérlegen belüli devizális eltérést korlátozza a mérlegfőösszeg 15 százalékában. Az új MNB-rendeletek 2016. január 1-jén lépnek hatályba. A bankrendszer rövid külső adóssága az MNB szerint az új előírások hatására akár 2-3 milliárd euróval, 6-7 milliárd euróra is csökkenhet 2016 végéig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.