A kormány tegnap döntött a gépjármű-devizahitelek forintosításáról - jelentette be Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter szerint a cél az, hogy az ország és a lakosság devizahitel-kitettségét csökkentsék.
Az eddigi lépésekkel 512 ezer adós összesen 3 733 millárd forint értékű jelzáloghitel-szerződését rendezték.
A személyi hiteleknél 2009-ben 300 milliárdos volt az állomány. Idén az első negyedév végén ebből 18 milliárd maradt. A gépjárműhitel esetében a 2009-es 340 milliárd forintról az idei első negyedév végére 280 millárdra csökkent az állomány.
Most 229 ezer szerződés 305 milliárdos állományának forintosításáról van szó, a most is élő szerződéseknél kerülhet erre sor.
Egyeztettek a Bankszövetséggel és az MNB-vel is. A piaci árfolyam az euróhiteleknél 309,2-es, a frankhiteleknél 287,2-es árfolyamot jelentene, a kormány azonban támogatást ad. A segítség utan a frankhitelnél 256,47, az euróhitelnél 308,47 forint lesz az árfolyam. Vagyis 31 milliárdos segítséget kapnak a hitelesek. Ezt az összeget fele-fele részben az állam és a bankok állják.
Októbertől tájékoztató kampány indul. A szerződés elszámolási határnapja december 1-je lesz. December 15-től küldik az értesítőket, az ügyfélnek ezután harminc napja lesz dönteni, hogy elfogadja-e az ajánlatot vagy sem. Ha elfogadja, nincs dolga, akkor kell szólnia, ha nem szeretné a forintositást. Akinek nincs élő szerződése (vagyis tartozik, lejárt adós), az is kap levelet.
Varga szerint korszakhatárhoz érkeztünk: a folyamat végén a korábbi 54 százalékról 3 százalékra csökken a devizahitelek aranya a lakossági hiteleken belül, csak azoknak lesz devizahitelük, akik ezt megtehetik.
Kérdésre válaszolva közölte: a bankok érdeke is, hogy a devizahitelek állománya mérséklődják (a lejart állomány ma nagyobb az autohiteleknel, mint az elo szerzodeseke), ezért vállaltak a 15 milliárdos terhet önként. A bank adókedvezményt kap a banki elszámolás keretében, vagyis a bankok a kedvezményes árfolyam felét leirhatjak majd az adójukból. Az összeget a 2016-17-es adóból írják majd le, tehát az idei költségvetést nem érinti. Ezek elhúzódó leírások Varga szerint, az évtized végére fejeződhet be a folyamat.
A lízinget érinti az átváltás, de a vállalkozói kölcsönöket nem, csak a lakossági szerződéseket.
Elemző: 10 százalékkal csökkenhet az autóhitelesek törlesztőrészlete
Balatoni András az MTI kérdésére válaszolva szerdán elmondta: makrogazdasági szinten a devizaalapú személyi és autóhitelek kivezetése a piacról mindenképp pozitívan befolyásolja majd az ország gazdasági teljesítőképességét.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerdán bejelentette, hogy piaci árfolyamon forintosítják a devizaalapú személyi és autóhiteleket a kormány és a bankszövetség által szerdán aláírt megállapodás alapján. Ennke összköltsége 31 milliárd forint, amelyet részben az állam részben a bankok állnak.
Balatoni András a bejelentést kommentálva elmondta: Magyarország számára a devizakitettség nagy kockázatot jelentett, magas volt a háztartások megtakarítási rátája is, hiszen az esetlegesen megnövekedő törlesztőrészletekre tartalékoltak. A kormányzat aktuális döntése révén ez a fajta kockázat a háztartások mérlegeiből fokozatosan kikerül, ami azt eredményezi majd, hogy a korábbi óvatosság háttérbe szorul a családok fogyasztási, megtakarítási döntéseinél.
Az árfolyamváltozással kapcsolatban kifejtette: a korábbi időszakokban kimutatható volt, hogy a jegybank kamatpolitikája révén próbálta stabilizálni a forint árfolyamát, sokszor éppen az inflációs célok elérésével szemben.
Az elemző úgy fogalmazott: a mostani intézkedés, amely révén a lakossági devizaalapú hitelek aránya a forintosításokat megelőző időszakban elért 54 százalékról 3 százalék alá csökken, Magyarország számára azt eredményezi, hogy kevésbé lesz sérülékeny a külső behatásokra.
Balatoni András szerint az ügyfelek nagy része örömmel fogadja majd a döntést és biztosan élni fog a forintosítás nyújtotta lehetőséggel, hiszen így megszabadulhat a devizahitel jelentette kockázatoktól.
Az MTI kérdésére válaszolva, hogy ez a folyamat milyen terhekkel jár majd a bankoknak, kiemelte, hogy az átváltáshoz kapcsolódó jóváírás 31 milliárd forintos összegéből ugyan 15 milliárd forintot áll a költségvetés, a fennmaradó összeget azonban a bankszektornak kell biztosítania.
Az elemző az újabb forintosítás esetében is pozitívumként értékelte a bankok devizakötöttségtől való megszabadulását, illetve, hogy a bankok hitelportfóliója kevésbé lesz kockázatos és várhatóan csökken vagy stagnál a nemfizetési ráta. Az autóhitelesek törlesztőrészleteiről Balatoni András úgy nyilatkozott: a forintosítás után az ügyfelek törlesztőrészletei stabilizálódnak és várhatóan 10 százalékkal csökkennek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.