A jegybank már június elején közölte, hogy az LCR-mutató gyorsabb emeléséről előterjesztés készül a Pénzügyi Stabilitási Tanácsnak annak érdekében, hogy a meglévő nemzeti hatáskör kihasználásával a nemzetközi előírásnál hamarabb, már 2016-ban 100 százalékra emelkedjen az LCR-ráta.
Az MNB szerdai közleményében emlékeztet arra, hogy az Európai Parlament és Tanács, illetve az Európai Bizottság rendelete írja elő a hitelintézetek számára az úgynevezett likviditásfedezeti követelmény (Liquidity Coverage Requirement – LCR) teljesítését. Az LCR-előírás célja annak biztosítása, hogy 30 napon belül megfelelő mennyiségű és minőségű likvid eszköz álljon a bankok rendelkezésére egy esetleges likviditási sokk esetén. Az uniós előírások szerint az LCR-mutató teljesítésére vonatkozó minimum követelmény 2015. október 1-jétől indul, amikor a pénzintézeteknek 60 százalékos megfelelést kell teljesíteniük, és lépcsőzetesen emelkedve 2018. január 1-jétől kell a 100 százalékos mértéket elérniük. A szabályok szerint azonban a nemzeti hatóságok az LCR gyorsabb bevezetését is elrendelhetik, és ezzel a lehetőséggel élve határozta meg a magyar jegybank a jövő áprilisra előrehozott határidőt.
Az új előírással párhuzamosan funkciójukat vesztik a jelenleg hatályos mérleg- és betétfedezeti mutatók, így azokat 2016. január 1-jétől kivezetik - közölte az MNB.
Az MNB jelenleg megfelelőnek tartja a hazai hitelintézetek rövid távú likviditását, azonban a bankrendszer sokkellenálló képességének erősítése érdekében indokoltnak tartja az LCR-előírásnak való gyorsított megfelelést. Ezzel Magyarország csatlakozik azon EU-tagállamok köréhez, amelyek már korábban jelezték az LCR gyorsított bevezetését (például Egyesült Királyság, Hollandia) - hangoztatta a jegybank közleménye.
Az MNB-rendelet szövege várhatóan 2015. szeptemberben jelenik meg a Magyar Közlönyben - tette hozzá.
Az LCR-követelmény 100 százalékos teljesítésének előrehozott előírása az önfinanszírozási programhoz kapcsolódik, amelynek másik eleme, hogy szeptember 23-ától megszűnik a jegybanki kéthetes betét és háromhónapos fixkamatozású betét veszi át a helyét. Mindkét intézkedés azt a célt szolgálja, hogy az állampapírok felé terelje a pénzintézetek forrásait és csökkenjen a devizaadósság aránya az államadósságon belül.
Az MNB 2014-ben hirdette meg az önfinanszírozási programot, amely nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy 2014-ben és 2015 első negyedévében több mint 900 milliárd forinttal nőtt a bankok forint-állampapírállománya, valamint a magyar állam másfél év alatt, az idei év közepéig, 3,5 milliárd euró értékben tudott lejáró devizaadósságot visszafizetni forintforrások bevonásával.
Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója a hónap elején egy interjúban arról beszélt, hogy az idei forintkibocsátási többletből lejárat előtt vissza lehetne fizetni 1,2 milliárd euró devizaadósságot, amivel a 2016-ban esedékes devizalejárat 5,5 milliárd euróról 4,6 milliárdra csökkenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.