Minden részletben megállapodott a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) két osztrák tulajdonosával arról, hogy a Wiener Börse által birtokolt CEESEG AG 50,45, míg az Österreichische Kontrollbank AG 18,34 százalékos BÉT-részesedése a magyar jegybankhoz kerül. Az erről szóló szerződést heteken belül aláírják és bejelentik – erősítették meg magukat megnevezni nem kívánó források a Világgazdaságnak a Napi.hu-n megjelent értesülést. Mivel az MNB-nek már van 6,9 százaléknyi BÉT-részvénye, tulajdoni hányada az osztrákok pakettjeinek megvételével 75 százalék fölé emelkedik.
Az még nem derült ki, mennyit fizet az MNB az osztrákoknak. A Napi.hu 18-20 milliárd forintos vételárat tart elképzelhetőnek, egyrészt a BÉT által termelt nyereség (tavaly 544 millió, az idei év első felében 358 millió forint) alapján, másrészt azt figyelembe véve, hogy a budapesti börze 46,67 százalékos tulajdonosa a Központi Elszámolóház Zrt.-nek (Keler), melyet a hazai nyilvános értékpapírpiac aranytojást tojó tyúkjának tartanak, saját tőkéje 2014 végén 25,76 milliárd forint volt. A Keler emellett csaknem kizárólagos, 99,72 százalékos tulajdonosa volt a tavaly év végén 5,4 milliárd forintos saját tőkéjű Keler KSZF-nek is.
Az e tételekből levezethető vételárat a Világgazdaság – jól értesültnek számító – forrásai túlzottnak tartják, szerintük az közelebb lehet a Portfolio.hu által szeptember elején valószínűsített 11-12 milliárd forinthoz.
A BÉT 2004-ben került osztrák többségi tulajdonba. Akkor a HVB Bank AG magyarországi leánya, a HVB Bank Hungary Rt. vásárolt összesen 50,3 százaléknyi BÉT-részvényt mintegy 8 milliárd forintért öt társaságtól (az Arago Befektetési Holding Rt.-től, a Buda-C Befektetési Holding Kft.-től, az Econorg Ingatlanforgalmazó Kft.-től, a Szintra Invest Befektetési Rt.-től és a Tardex Kereskedelmi, Szolgáltató és Gazdasági Tanácsadó Kft.-től), valamint Korányi G. Tamás magánbefektetőtől, a Napi Gazdaság tőzsderovat-vezetőjétől.
A Wiener Börse az Österreichische Kontrollbankkal együtt 2008-ban vásárolta meg a 68,8 százalékos pakettet, azzal a céllal, hogy regionális központtá váljon. Ám e célt nem sikerült teljesítenie, annak ellenére, hogy a Wiener Börse leányvállalata, a CEESEG AG több régiós tőzsdébe is bevásárolta magát. Úgy tudni, e sikertelenség is hozzájárult ahhoz, hogy az osztrákok rábólintottak az MNB vételi ajánlatára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.