Nem várható izgalom a Magyar Nemzeti Bank (MNB) keddi kamatdöntő ülésén, az elemzői konszenzus szerint változatlan marad az 1,35 százalékos alapkamat. A jegybanki közlemény vélhetően megerősíti majd a korábbi képet, és hosszú távra laza monetáris kondíciókat vetít majd előre. Sőt, az MNB friss (szeptemberi) várakozásánál alacsonyabb szeptemberi fogyasztói árindex miatt elképzelhető, hogy a monetáris tanács lefelé mutató inflációs kockázatokra hívja majd fel a figyelmet – véli Dunai Gábor, az OTP Bank elemzője.
Érdekes lehet, hogy a tanács ad-e bármilyen iránymutatást a monetáris politikai eszköztár esetleges átalakításával kapcsolatban. Mivel az MNB kimondva-kimondatlanul nem érdekelt az erősödő forintban, ezért lehet, hogy igyekszik majd tompítani az euró-forint árfolyam süllyedését. Kérdés, hogy a jelenlegi 1,35 százalékos kamatszint melletti hosszú távú elköteleződés után milyen eszközöket találnak ehhez a döntéshozók. Valószínűnek tűnik az idei év végén lejáró növekedési hitelprogram valamiféle kiterjesztése. Ezzel kapcsolatban korábban novemberre ígért tájékoztatást a jegybank, ám ha a kamatdöntés a jelenleginél erősebb forint mellett találja a tanácsot, akkor nem zárható ki, hogy már most utalást tesznek a forintot gyengítő változásokra. Összességében valószínűnek tűnik, hogy a döntés után az euró-forint árfolyam felfelé mozdul el – ha addig nem emelkedik ismét.
Európában is egy jegybanki eseményre kell figyelni a héten: az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsa csütörtökön Máltán tartja kamatdöntő ülését. A 0,05 százalékos irányadó kamathoz aligha nyúlnak hozzá, de a mennyiségi lazítási program ügyében adhatnak valamiféle jelzést az EKB kormányzói. Az elmúlt hetekben adott különféle nyilatkozataikból úgy látszik, hogy az idei év végéig újabb lépésre készülnek, ez lehet például a havi eszközvásárlások volumenének 60 milliárd euróról 80 milliárd euróra növelése. Várakozásaink szerint a program 2016. szeptember utáni meghosszabbításáról egyelőre nem döntenek – mutatott rá Módos Dániel, az OTP Bank elemzője –, mivel ehhez feltehetőleg több információra és a jelenleg látottaknál gyengébb makroadatokra lenne szükség.
Az EKB az amerikai kamatemelés kitolódásának, a kínai gazdaság lassulásának és a továbbra is fennálló deflációs veszélyeknek, valamint az euróövezeti lefékeződés első jeleinek köszönhetően lépéskényszerben van. Az eurózóna ugyanis jelentős részben a 2014 közepe óta tartó árfolyamgyengülésnek köszönheti a növekedést, a háztartások fogyasztását kedvezően befolyásoló nyersanyagáresés pedig kifulladni látszik.
Az EKB által korábban elindított likviditásbővítő intézkedések, valamint a legalább 2016 szeptemberéig meghirdetett mennyiségi lazítás eddig csak korlátozott sikerű. A deflációs veszélyek továbbra is fennállnak, a bőséges likviditás pedig csak korlátozottan volt képes a hitelezési aktivitást erősíteni. Összességében, amíg az euró-dollár árfolyam nem fordul ismét lefelé, a monetáris lazítás várhatóan folyamatosan napirenden lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.