BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Faktoring: növekedést vár az MKB Bank

A faktoringot ma már nem pusztán a likviditási helyzetük javítására használhatják a vállalkozások, ennek ellenére a hazai piacon még igen alacsony a penetráció. Az MKB Bank bízik abban, hogy még több hazai vállalkozás meglátja a szolgáltatásban rejlő lehetőségeket.

Az európai uniós pályázatok jövő évre várható kiírása jótékony hatást gyakorolhat a magyarországi faktoring üzletágra is: emellett új ügyfelek megjelenése is várható tovább erősödő verseny mellett, így jövőre a teljes piacra vonatkozóan az egyszámjegyű növekedés mindenképpen reális elvárásnak tűnik – jelentette ki az MKB Bank által rendezett mai háttérbeszélgetésen Suták Péter, a hitelintézet faktoring üzletágának vezetője.

A hazai vállalati szektorban pedig nyilvánvalóan van tere a faktoring szolgáltatások bővülésének: a hazai penetráció alapján Magyarország az EU-ban az alsó harmadban, a régióban pedig a középmezőnyben helyezkedik el. Iparági elemzések szerint – hangzott el – 2015-ben a teljes hazai vállalatközi kereskedelem 72 százaléka halasztott fizetésen alapult, a külföldi partnereknél ez az arány pedig még magasabb, 76,6 százalék volt. A mintegy háromnegyed részben szállítói finanszírozásra épülő hazai B2B forgalom pedig jelentősen meghaladja a kelet-európai 38, és a nyugat-európai 41,3 százalékos átlagot. Emellett – az MKB Bank statisztikái szerint – a hazai kis- és középvállalkozások eszközállományának akár 25-40 százalékát is kitehetik a kifizetésre váró vevőkövetelések.

Suták Péter szerint a faktoring segítségével megelőzhetők a vállalatközi kereskedelemre jellemző halasztott fizetésből adódó likviditási problémák, mérsékelhető a csődkockázat, megállítható a tartozási láncok kialakulása, illetve folyamatosan biztosítható a vállalat organikus növekedéséhez szükséges működő tőke.

A faktoring szolgáltatás viszont – hívta fel a figyelmet Suták Péter – nem pusztán a likviditási helyzet javításában jelenhet segítséget. A negyedik negyedévben például ugyancsak fontossá válik az egyelőre még kevés hazai vállalat által használt követleésvásárlás mérlegtisztító hatása, amellyel nemcsak a vállalat hitelképessége, de befektetői megítélése is javítható – átvilágítás vagy audit előtt – a mérlegszerkezet pozitív változásának eredményeként. A külpiacon értékesítő vagy ezt tervező hazai vállalkozások számára pedig a külföldi vevőkövetelésekhez jutást biztosító – finanszírozást, biztosítást, követelésbehajtást és -nyilvántartást – is tartalmazó exportfaktoring-csomagok nyújtanak hatékony védelmet az idegen piacok eltérő fizetési szokásaival szemben. A sok partnertől vásárló hazai és külföldi tulajdonú nagyvállalatok pedig a beszállítói faktoringprogram indításával alakíthatnak ki pénzügyileg stabil és lojális beszállítói kört.

Kneifel Norbert, a Mazars Magyarország tranzakciós tanácsadó üzletágának menedzsere szerint a faktoring rendkívül fontos kockázatkezelési eszköz a tradicionálisan hosszú fizetési határidővel működő iparágakban, így például a kiskereskedelemben, az élelmiszeriparban, a szállítmányozásban vagy az építőiparban, különösen, hogy a fizetési határidőn túl itthon még átlagosan 10 napos fizetési késedelemmel is számolniuk kell a szállítóknak.

„Olyan dinamikusan bővülő fiatal vagy startup cégek számára is finanszírozási megoldást nyújthat, amelyeknél hiányoznak a bankhitelekhez szükséges gazdálkodási előzmények és biztosítékok. Ráadásul a faktoringot használó vállalkozások bátrabban adnak hosszabb fizetési határidőket vevőiknek, és ezzel akár versenyelőnyre is szert tehetnek” – hangsúlyozta Kneifel Norbert.

A háttérbeszélgetésen elhangzottak szerint az MKB Bank évek óta a hazai faktoringpiac meghatározó szereplője: faktorált állománya, nettó és aktív ügyfélszáma alapján piacvezető.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.