Heteken belül létrejöhet a Szanálási Vagyonkezelő – tudta meg a Világgazdaság –, amelynek alapítását a jegybank szeptember 9-én helyezte kilátásba. Az MNB közleménye akkor úgy fogalmazott, „a leválasztandó, de a piacon nem értékesíthető portfólióelemeket az MKB Bank a közeljövőben megalapítandó szanálási vagyonkezelőre ruházza majd”. A Szanálási Vagyonkezelő olyan intézmény, amely részben vagy egészben az állam vagy a Szanálási Alap tulajdonában van, illetve azok ellenőrző befolyása alatt áll (az alap jelenleg összesen 153 hitelintézet, illetve befektetési vállalkozás befizetéseiből gazdálkodik). A vagyonkezelő célja az, hogy szanálás alatt álló intézmények vagy áthidaló intézmények eszközeinek, forrásainak, jogainak és kötelezettségeinek egy részét vagy összességét átvegye.
A Szanálási Vagyonkezelő alapításához az MNB engedélye szükséges, amint az megszületik (jelenleg hiánypótlási szakaszban vagyunk), indulhat a cégbírósági bejegyzési eljárás -- tájékoztatta lapunkat a Szanálási Alap kommunikációjával is megbízott Tóth István, az Országos Betétbiztosítási Alap szóvivője. A vagyonkezelő vezérigazgatója, egyúttal háromfős igazgatóságának (it) az elnöke Szombati Zsigmond lesz, aki alig másfél hónapig volt a Quaestor Értékpapírkereskedelmi és Befektetési Zrt. felszámolóbiztosa az MNB cégének, a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft.-nek a képviseletében. A másik két it-tag, Bajusz Péter és Kleeberg Zoltán attól az MKB Pénzügyi Zrt.-től érkezik, amelyen keresztül – mint megírtuk – hamarosan anyacége, az MKB mintegy 325 milliárd forint értékű projekthitele folyhat át a Szanálási Alap felé. A felügyelőbizottságba két tagot a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) delegál – az elnöki posztot is betöltő Adorján Richárd költségvetésért felelős helyettes államtitkárt, valamint Zsolnai Alíz pénzügyi szabályozási főosztályvezetőt –, egyet pedig a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft., Honos Krisztina ügyvezető személyében.
"Mivel az MKB Bankkal szemben szanálási határozat van érvényben, így itt a folyamatok időbelisége kiemelt jelentőséggel bír, azokat a szanálási alapbeli személyi átadás-átvételi ügyek nem akaszthatják meg” – indokolta lapunknak az NGM, hogy delegáltjaként miért még mindig Orbán Gábor a Szanálási Alap négyfős it-jének az elnöke, noha ő már július végén távozott a tárca államtitkári posztjáról. Azzal egy időben ugyanis, hogy az MNB – mint tulajdonos – július 23-i hatállyal kinevezte az MKB elnök-vezérigazgatójának Balog Ádámot, a jegybank addigi alelnökét, csak a szanálási biztosokat hívta vissza, az MKB tavaly december 18. óta tartó szanálása azonban még zajlik. Orbánt az NGM tájékoztatása szerint várhatóan decemberben váltja Hornung Ágnes, a minisztérium pénzügypolitikáért felelős államtitkára.
Az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) hétfős igazgatóságában (it) Hornung Ágnes, az NGM államtitkára váltja november 1-jétől a minisztériumtól távozott Orbán Gábor volt államtitkárt. Az MNB két, a Magyar Bankszövetség, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség, a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete és az OBA egy-egy tagot delegál, az elnök Windisch László, az MNB alelnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.