Tavaly év elején egy uncia aranyért 1167 dollárt fizettek, ma nagyjából 9 százalékkal kevesebbet adnak érte. Az amerikai részvényindexek többnyire stagnáltak, az energiahordozók pedig nagy esést szenvedtek el, az S&P GSCI Energy index 40 százalékkal került lejjebb 2015 eleje óta. Utóbbi zuhanását elsősorban az olaj mélyrepülése okozta, a WTI ugyanis 42, a Brent nyersolaj árfolyama 45 százalékot esett.
Eközben viszont volt olyan alternatív befektetés is, amellyel sokat lehetett keresni: a legkedveltebb virtuális pénz, a Bitcoin dollárral szembeni árfolyama 37 százalékkal erősödött 2015-ben. Magyar szemmel persze mondhatnánk, hogy a BUX index majdnem 45 százalékot ment, ami még ezt az emelkedést is felülmúlja, de az alacsony hozamkörnyezettel küzdő fejlett piacokon igencsak nehéz volt olyan eszközosztályt találni, ahol érdemi árfolyam-emelkedésből profitálhattak a befektetők.
2010 júliusában még nem igazán vette komolyan a világ a Bitcoint, akkor egy egységét 0,6 dollárért lehetett megvenni. Ha valaki az elsők között szállt be, és még mindig nem adta el a Bitcoinjait, akkor kb. 713-szorosát éri most a befektetése. De azt is látni kell, hogy 2013 végén 1000 dollár körül is járt a kriptopénz árfolyama, és napok alatt is hatalmas ingadozásokat mutatott a kurzusa a létezése óta eltelt közel hat évben. 2015-ben január közepén esett éves mélypontra, 177 dollárra az árfolyama, majd néhány lokális csúcs után az év utolsó negyedévében teljesített kiemelkedően.
A rali egyik oka lehet, hogy a Bitcoint működtető technológiát, a blockchaint a világ egyre több nagybankja és hagyományos pénzforgalmi szereplője kutatja, és tetemes összegeket fektetnek be ezzel foglalkozó cégekbe. Ez megerősítheti magába a kriptopénzbe vetett befektetői bizalmat is, sőt a hétköznapi használatára is ösztönző hatással lehet. Ezenkívül október elején végre elindult az olimpikonként és Mark Zuckerberg beperelőiként is ismert – és nem mellesleg Bitcoin-milliomos – Winklevoss fivérek saját alapítású New York-i tőzsdéje is.
Más vélemények szerint már az is sokat segít a Bitcoinnak, ha éppen elmaradnak azok a botrányok, amelyek újra és újra elbizonytalanítják a befektetőket. Az év utolsó negyedévében csak egy ilyen negatív hírhullám sújtotta a kriptopénzt arról, hogy az Iszlám Állam részben Bitcoinban gyűjt adományokat a sötét weben, de még ez sem viselte meg igazán az árfolyamát. Egy biztos: aki Bitcoinba fektet, nagy kockázatot vállal, de nagyot is nyerhet vele.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.