BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az NHP húzta a lízingpiacot

Közel 16 százalékkal növekedett tavaly a magyar lízingpiac, amiben jelentős szerep jutott az MNB növekedési hitelprogramjának is. Idén visszafogottabb bővülés jöhet.

Számottevő mértékben, 15,9 százalékkal bővült a magyar lízingpiac 2015-ben: a Magyar Lízingszövetség adatai szerint a finanszírozott összeg 524 milliárd forintot ért el, szemben az egy évvel korábbi 452 milliárddal. A szerződések száma 13 százalékkal 82,2 ezerre emelkedett, vagyis kissé emelkedett az egy szerződésre jutó átlagos finanszírozott összeg is. A növekedésben nagy szerep jutott a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramjának (NHP): az új szerződések 26 százalékát ennek keretében kötötték.

Az egyes üzletágakban változatos a kép. A személyautók, kishaszonjárművek és motorkerékpárok finanszírozásánál például 32,2 százalékos növekedést értek el a piaci szereplők, és látványos, 35,4 százalékos bővülés mutatkozott a flottaüzletágban is. Az agrárterületen ugyanakkor csak minimális növekedés volt, a géplízingnél pedig 2,7 százalékos csökkenést regisztráltak.

A piaci szereplők idei évre vonatkozó várakozásai viszont elég visszafogottak. A Budapest Lízing összességében minimális növekedésre számít. A haszongépjármű-szegmensben a tavalyi 18 százalékos bővülés után idén pár százalékos pluszt várnak, elsősorban az uniós felvevőpiacok visszafogottabb teljesítménye miatt. A mezőgazdasági területen leginkább a termés befolyásolja a beruházásokat: miután 2014 rekordév volt, és 2015 is jónak számított, idén nem valószínű kiugró beruházási igény. Az egyéb gépeknél van növekedési potenciál, ám ez nagyban függ az uniós pályázatoktól.

A Merkantil Bank enyhe csökkenést, esetleg stagnálást vár a termelőeszköz-finanszírozásban. Az elmúlt két évben az NHP miatt nagyon sok volt az előrehozott beruházás, így az idei visszaesés egyik legfőbb oka ezek csökkenése lehet az NHP kivezetése is mellett. A termelőeszköz-finanszírozáson belül a tehergépjármű- és buszpiac mutathat némi növekedést az NHP új szakaszának eurós finanszírozásának köszönhetően, illetve a közösségi közlekedésben várható autóbuszcserék miatt. Az agrárgépeknél viszont az előrehozott beruházások nyomán csökkenő gépeladás és finanszírozási volumen várható. A személygépjárművek finanszírozási volumene évek óta nő, idén is bővülést várnak a Merkantilnál. A kishaszongépjármű-eladásokat az év első felében támogatja még az NHP harmadik szakasza, de a rendelkezésre álló keretösszeg valószínűleg augusztusra elfogy.

[caption id="" align="alignleft" width="600"]fotó: Vémi Zoltán fotó: Vémi Zoltán[/caption]Hasonló várakozásokat fogalmaztak meg a CIB Lízingnél is. A szolgáltató a mezőgazdasági gépek finanszírozásában a tavalyi 50 százalékos, saját volumennövekedést követően idén stagnálásra számít az NHP kivezetése miatt. A CIB Lízing szerint enyhe csökkenés jellemezheti a teherautó-finanaszírozási területet, de az uniós pályázatok az év második felében fellendíthetik az egyéb gép- és berendezésfinanszírozást. „Az idei autófinanszírozási piacot óvatos optimizmus és lassú, de kiegyensúlyozott növekedés jellemezheti a megszűnő devizakockázat és a biztonságos lízingkonstrukciók megjelenése miatt, a CIB Lízing előrejelzése szerint ez elérheti a 10 százalékot is” – tették hozzá.

Az MKB-Euroleasing 2016-ra a lízingpiac 5-10 százalék körüli növekedése mellett a szereplők súlyának átrendeződését várja – tájékoztatták lapunkat. Az átrendeződés egyik tényezője az lesz, hogy az NHP-források milyen arányban kerülnek a lízingcégekhez, mert ez mind a mezőgazdasági gépek, mind a kishaszongépjárművek finanszírozását meghatározza. A másik komoly változást az MKB-Euroleasing univerzális lízingcéggé válása okozhatja: a vállalat mind a mezőgazdasági gépek, mind pedig a nagyhaszongépjárművek szegmensében megveti a lábát, miközben az autófinanszírozások terén őrzi a második helyet.

Az egész szakma óvatos

Az idei kilátásokról a Magyar Lízingszövetség is közzétett egy előrejelzést: a tagvállalatoknál dolgozó szakértők körében végzett, nem reprezentatív felmérés alapján a szakma 2016-ban a lízingpiac óvatos, 5 százalék körüli növekedésére számít. A növekedést a felmérés alapján elsősorban az uniós és állami támogatások, a kormány szociális támogatási politikája és kisebb mértékben a kedvezményes refinanszírozási források táplálják majd.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.