A Buda-Cash Brókerház, a Quaestor és a Hungária Értékpapír bebukása a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) azonnali részvénypiacán legalább 165 milliárdos, míg a devizákra, a részvényekre és a BUX indexre kötött derivatív (határidős, opciós és swap) ügyletekéin 340 milliárd forintos űrt okozott 2015-ben. Ennyivel volt magasabb ugyanis a hármas forgalma 2014-ben, mint tavaly, amikor a Buda-Cash és a Quaestor csak két hónapig köthetett üzletet, a derivatív szekcióban kereskedő Hungária pedig már akkor sem – derül ki a BÉT összesítéséből.
A három brókercég hűlt helyét az azonnali piacon kereskedő húsz társaság közül elsősorban a Concorde Értékpapír Zrt. és a csehországi bejegyzésű Wood & Company Financial Servives a. s. foglalta el, mindketten másfélszer nagyobb forgalmat bonyolítottak le 2015-ben az előző évinél. Ezzel a Concorde megszilárdította piacvezető pozícióját, a Wood pedig a második helyre lépett előre, megelőzve az Erste Befektetési Zrt.-t.
Összesen tizennégy tőzsdetag befektetési szolgáltató azonnali részvényforgalma nőtt, haté pedig csökkent, noha e piacon 10 százalékkal, 390 milliárd forinttal magasabb volt a kereskedés értéke az előző évinél. A legnagyobb mértékben, közel 77 százalékkal a Reálszisztéma Értékpapír-forgalmazó és Befektető Zrt. forgalma esett, amire elégséges magyarázat az, hogy a jegybank a szabálytalanságok miatt november 5-én felfüggesztette működését.
Kétszer annyi esett ki a derivatív piacon a nagyobb részben ott jelen lévő három brókercég távozásával, mint az azonnalin (előbbi forgalma tavaly több mint 1200 milliárd forinttal volt magasabb). Ebből magasan az MKB és a Raiffeisen magyarországi leányvállalata profitált. Mindketten a 2014-est több mint 500 milliárddal meghaladó mértékben üzleteltek, ami az MKB-nál közel másfélszeres, a Raiffeisennél 40 százalékos forgalombővülést eredményezett. Ám ezzel az MKB csak csökkenteni tudta a piacvezetői pozícióját megőrző Raiffeisentől való távolságát. Az Erste e rangsorban is hátrébb sorolódott, miután 30 százalékkal kevesebb üzletet hozott tető alá. A Concorde viszont ugyanennyivel többet, mintegy 100 milliárd forintnyit, így helyet cserélt az Erstével. A 16, e piacon kereskedő cég közül hat derivatív üzletkötései gyarapodtak, a legnagyobb arányban, több mint háromszorosára, 65 milliárd forintra a Takarékbanké.
Újraárverezett BÉT-részvény
Nem talált vevőt a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. (PSFN) a Quaestor 65 124 darab, 1,2 százaléknyi BÉT-részesedésére február 3-ig. Ezért a PSFN tegnap újra meghirdette csomagot immár február 26-i ajánlattételi határidővel. Azt nem tudni, hogy az eladási kísérlet azért fulladt-e kudarcba, mert nem akadt vevőjelölt, vagy a kínált ár nem felelt meg a felszámolónak, mely sem elsőre, sem most nem jelölt meg irányárat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.