Az ügyfelek elenyésző része maradt devizahitelében a gépjámű- és személyi hitelek forintosítása során, a többség törlesztőrészlete csökkent.
A K&H Banknál mintegy 9000 szerződésről van szó és 50 ügyfél kérte eddig a forintosítás mellőzését. Az érintett szerződések 90,25 százalékánál csökkent a törlesztőrészlet. Több olyan szerződés is volt, ahol a kedvezményes árfolyam alkalmazása miatt teljesen megszűnt a tartozás - közölte a hitelintézet.
Az MKB Banknál az érintett ügyfeleket január 31-ig kellett értesíteni a forintosításról, azt követően 30 napjuk van arra, hogy reagáljanak. Az autóhitelek közül több mint 6000 szerződés volt érintett a fogyasztói devizaalapú hitelek forintosításában 7 milliárd forint fölötti aktuális állománnyal, és másfélszáznál valamivel többen, azaz az érintettek alig több mint 2,5 százaléka kérte a forintosítás mellőzését.
A forintosított hitelek törlesztőrészlete az MKB Banknál átlagosan 12 százalékkal nőtt az érintett ügyfelek esetében, a legjobban a svájci frank alapú fix vagy limitált törlesztésű szerződéseknél. Ennek három oka is van. A svájci frank felértékelődése sokkal jelentősebb volt, mint az euróé, így a forintosítás során tőkésített "gyűjtőszámla egyenlegek" az alpesi deviza esetében lényegesen jobban nőttek. Másrészt az eredetileg fix vagy felülről limitált törlesztésű szerződéseknél az árfolyamváltozásból eredő különbözetet nem vagy csak részben tartalmazták a havi törlesztőrészletek. (Az árfolyam-változásból eredő különbözet - az árfolyamgátas jelzálogszerződésekhez hasonlóan - egy forint alapú "gyűjtőszámlára" került, amelynek aktuális egyenlege a forintosítás során tőkésedett, azaz összevonták a fennálló tőketartozással.) Harmadrészt a törlesztőrészlet-emelkedés viszonyítási alapja - a forintosítást megelőző törlesztőrészlet - alacsony volt, mivel nem vagy csak részben tartalmazta az árfolyamemelkedés hatását, így egy adott összegű emelkedés nagyobb növekedésnek tűnik - tájékoztatott az MKB.
Az UniCredit Bank esetében az autó- és személyi hitelek forintosítását szabályozó törvény csupán személyikölcsön-szerződéseket érintett, mintegy 800-at. Ebből az élő szerződések több mint fele esetében csökkent a havi törlesztőrészlet. A forintosítás mellőzését a hitelintézet egyetlen ügyfele sem kérte.
A CIB Lízingnél közel 15 ezer kölcsönszerződést forintosítottak, a CIB Banknál pedig mintegy 150 személyi kölcsön szerződés volt érintett a forintosításban. A CIB Lízing esetében az érintett ügyfelek kevesebb mint 3 százaléka kérte a forintosítás mellőzését, a CIB Banknál pedig két érintett ügyfél. A CIB Lízing esetében a forintosított kölcsönök töredéke esetében nőtt a törlesztőrészlet, az ügyfelek érdekeit szem előtt tartva arra törekedett a társaság, hogy amennyiben szükséges, inkább a futamidő nőjön, ne pedig a havi törlesztőrészletek. A CIB Bank esetében egy esetben sem nőtt a törlesztőrészlet - közölte a hitelintézet.
A Raiffeisen Bank arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a svájci frank esetén csökkent a törlesztőrészlet, mivel a piacinál kedvezőbb árfolyamon történt a konverzió, az euró esetén gyakorlatilag nincs változás (ott piaci árú konverzió történt). A devizában maradás iránt elhanyagolható volt az érdeklődés (autóhitel náluk nem volt). Ami fontos, nincs már jövőbeni árfolyamkockázat, kiszámíthatóbbá vált a törlesztőrészlet, mivel forintban fix a kamat - hangsúlyozta a Raiffeisen.
Az OTP Bank annyit közölt, igazolódott a várakozásuk, az ügyfelek minimális számban kérték a devizában maradást.
A forintosítás korábbi adatok szerint mintegy 242 ezer élő szerződést érintett, ebből közel 216 ezer gépjármű kölcsön- és lízingszerződés, több mint 26 ezer pedig szabad felhasználású, nem jelzálogkölcsön. A felmondott több mint 83 ezer követelés közül azokat forintosították, amelyeket devizában tartottak nyilván.
Az élő szerződések esetében a pénzügyi intézményeknek december 15-ig kellett elkészíteniük forintosítási ajánlatukat, és postázniuk ügyfeleik számára, a felmondott szerződéseknél pedig 2016. január 31-ig. A fogyasztóknak csak azt kellett jelezniük, ha elutasítják a forintosítást, egyébként a szerződés módosítása automatikusan életbe lépett. A nyilatkozatra 30 napjuk volt az ajánlat kézhezvételétől számítva.
Az átváltásra a 2015. augusztus 19-én érvényes MNB-árfolyamon került sor, amely a svájci frank alapú hiteleknél 287,22 forint, az euró alapúaknál 309,20 forint. A tényleges árfolyam azonban megegyezett a jelzáloghitelek forintosítása során alkalmazott kedvezményes árfolyammal, amely a CHF esetén 256,47, a EUR esetében 308,97 forint volt. A különbözetet az állam és a pénzügyi intézmények fele-fele arányban átvállalták a fogyasztóktól. Az ügyleti kamat, díj, költség a szerződésmódosítás után nem lehetett a fogyasztó számára hátrányosabb. Az átváltás elfogadása esetén az élő szerződéseknél decemberben már az új törlesztőrészletet kellett fizetni, a felmondott szerződések esetében az átváltás hatálya visszamenőlegesen 2016. január 1.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.