Jócskán rontotta a Mol és az OTP Bank részvényeinek várható osztalékhozamát, hogy alig néhány nap alatt mintegy tíz százalékkal drágultak, elsősorban a mindkét társaságban vezető pozíciót betöltő – az OTP-ben elnök-vezérigazgató, a Molban alelnök – Csányi Sándor szingapúri alapja megavételeinek köszönhetően. Igaz, a két cég közül eddig csak a hitelintézet közölte, hogy számszerűen mennyi – részvényenként 167 forint – nyereségrészesedést fizetne.
Ezzel szemben a Mol pénteken közzétett éves közgyűlési hirdetményéből csak annyi tűnik biztosnak, hogy fizet osztalékot. Annak ellenére, hogy a tavalyi évet soha nem látott mértékű, közel 325 milliárd forintos veszteséggel zárta, ám az osztalékfizetésre a 2015 végén ezermilliárd forintot meghaladó tartalékaiból bőven futja az olajipari cégnek.
Az Equilor Befektetési Zrt. pesszimistább várakozása is magasabb, mint a tavalyi, 495 forintos mérték, s a Bloomberg elemzői konszenzusa is 530 forintra számít. Igaz, az alapján, hogy a kormány a 2016-os költségvetés tervezésénél 8,8 milliárd forintos osztalékbevételt irányzott elő 24,7 százalékos Mol-részesedése után, csak 340 forintos osztalék adódna, ha azonban az elmúlt évek terv-tény számai közötti arányt állandónak vesszük, akkor akár 865 forint is kijöhet – véli az Equilor.
Sem az OTP, sem a Mol részvénye nem tekinhető úgynevezett osztalékpapírnak, vagyis amelyet elsősorban azért vesznek a befektetők, mert árfolyamához képest viszonylag magas osztalékot fizet, ezzel szemben fundamentumaik alapján nem várható tőlük kiugró árfolyam-emelkedés. Ilyen például a Magyar Telekom részvénye, amelynek kibocsátója két év kihagyást követően juttat előző évi nyereségéből tulajdonosainak, miután eladósodottsága olyan arányúra – a saját tőke 30 százalékára – csökkent, amely osztalékpolitikája alapján már megengedhetővé teszi a kifizetést. Igaz, annak 15 forintos mértéke jóval kisebb a legutóbbi, 2012. év utáni 50 forintnál. Ám aki most vásárol telekompapírt, az befektetett pénze után még így is közel 3,5 százalékos bruttó hozamot érhet el, amely a jelenlegi nyomott kamatkörnyezetben kedvezőnek tekinthető.
Még többet, csaknem 6 százalékos bruttó osztalékhozamot lehet elérni az ANY Biztonsági Nyomda részvényeivel – ez a legmagasabb azon tőzsdei cégek között, amelyek már közzétették konkrét javaslataikat, vagy osztalékpolitikájukból ez kiszámítható. A Richter például már korábban meghirdette, hogy az előző évi adózott eredményének egynegyedét szétosztja részvényesei között, ez alapján most 72 forintot fizethet, szemben az egy évvel ezelőtti 33-mal.
A szándékaikat még fel nem fedő, tavaly osztalékot fizető további fél tucat cég közül a Zwack idén is megadhatja az 1200 forintos osztalékot – noha eredménye elmaradhat az előző évitől. Ha így lesz, akkor bruttó osztalékhozama a mostani árfolyammal számolva szintén 6 százalék körül lehet. A hagyományos osztalékfizető energiaszolgáltatók közül az Elmű és az ÉMÁSZ is fizethet, csak a mérték a kérdés, mivel az első háromnegyed évi adatok alapján az előbbi tavalyi nyeresége magasabb, az utóbbié pedig alacsonyabb lehetett az előző évinél. Ha tartanák a tavalyi szintet, az 4–5 százalék közötti bruttó osztalékhozamot jelentene. Ilyen alapon a tavalyi évet valószínűleg szintén magasabb profittal zárt Graphisoft Park és Kulcs-Soft is többet adhat az egy évvel ezelőtti 60, illetve 33 forintnál, amivel bruttó osztalékhozamaik 3, illetve 5 százalék körül lehetnének. Ezzel szemben a két számjegyű nyereségből 2015 első kilenc hónapjában három számjegyű veszteségbe váltott Norbi Update részvényesei osztalék nélkül maradhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.