Közel 800 millió forinttal csökkent a magyarországi befektetési alapok hazai tőzsdei részvényállománya március elején amiatt, hogy az OTP Alapkezelő eladta csaknem 17 százalékos részesedését az Enefi Energiahatékonysági Nyrt.-ben. Az összeg elenyésző a piacvezető által 2015 végén kezelt mintegy 1700 milliárd forinthoz képest, de az arány jelentősebb, ha azt vesszük, hogy a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a hazai befektetési alapok 2016. január végén mindössze 76 milliárdot tartottak belföldi részvényekben. A külföldi befektetési alapoknál több mint kétszer ennyi, 172 milliárd forint értékű magyar részvény volt. Noha az alapok egyre több magyar részvényt tartanak portfólióikban, a hazaiak és külföldiek tulajdonlási aránya évek óta állandó.
Az OTP Alapkezelő másik közvetlen nagyobb részvénytulajdona például a 6,61 százalékos Masterplast-részesedése, amelynek piaci értéke a jelenlegi tőzsdei árfolyamon mintegy 450 millió forint. Az, hogy ezenkívül más alapkezelőknek milyen nagyobb részvénytulajdonuk van, a tőzsdei cégek közzétételeiből nem deríthető ki, miután csak akkor kötelező bejelenteniük részesedésüket, ha az a kibocsátó jegyzett tőkéjének 5 százalékát meghaladja. Ám ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ne birtokolnának nagyobb értékű paketteket. Az OTP Quality például 20,2 milliárd forintos vagyonának befektetésénél a BUX indexet 17 százalékban tekinti referenciának, ebből arra lehet következtetni, hogy mintegy 3-3,5 milliárdot tarthat belföldi részvényekben.
Mindez azért érdekes, mert a Budapesti Értéktőzsde ötéves, 2020-ig szóló stratégiájának része, hogy az alapkezelők több pénzt fektessenek magyar részvényekbe, noha az alapkezelők cáfolták lapunk értesülését, miszerint a szakma egyetértett azzal, hogy kezelt vagyonuk öt százalékát tartsák hazai részvényekben. Az alapján ugyanis, hogy a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségébe tartozó 36 szolgáltató január végén közel 5700 milliárd forintot kezelt, ez 285 milliárd lenne, vagyis csaknem négyszer több a mostani értéknél. Ha lesz elegendő és vonzó részvénykínálat, akkor az alapkezelők úgyis vásárlásba kezdenek – mondta az egyik nagyobb piaci szereplő neve elhallgatását kérő vezetője. Márpedig a BÉT új irányítói évente legalább öt új részvény vagy kötvény bevezetését célozták meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.