BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A legjobbak között a BUX

Minden nagypapír árfolyama emelkedett az első negyedévben. A szakértők szerint az év további részében is jó befektetés maradhat a pesti tőzsde.

Jól teljesített az idei első negyedévben a Budapesti Értéktőzsde (BÉT). Az irányadó index, a BUX 10,58 százalékkal, 26 451 pontig emelkedett, ezzel a világ legjobbjai közé került. Helyi devizában számolva a BUX a tizedik, dollárban nézve pedig a nyolcadik legnagyobbat emelkedő részvényindex volt. Dollárban a mutató több mint 15 százalékot emelkedett. Az első negyedév egyébként a feltörekvő piacoké volt, a perui, brazil, kolumbiai vagy orosz papírokkal is sokat lehetett keresni. „Az EKB lazító monetáris politikája miatt találták meg a feltörekvő piaci részvényeket a befektetők” – mondja Kiss Mónika, az Equilor vezető elemzője. Ennek is köszönhető, hogy az éveken át alulteljesítő BUX tovább emelkedett. Segítette még a ralit, hogy elmaradt az amerikai kamatemelés, így a magyar jegybank is tud kamatot csökkenteni, és az is, hogy sok év után először úgy tűnik, az idén a nagy tőzsdei cégek gazdálkodását nem terhelik újabb különadók, egyedi tételek.

A BÉT-en a négy vezető részvény kivétel nélkül pluszban zárta az első három hónapot. A Mol több mint 16, az OTP több mint 15 százalékot szedett magára, a Magyar Telekom pedig 12 százalék fölött emelkedett. A Richter is nőtt, igaz, csak minimális mértékben, egyetlen forinttal. A nagy nyertesek között van még néhány kisebb papír is. Az első negyedévben a CIG Pannónia például 21,4 százalékot szedett magára. A lengyelországi egységétől megszabadult Enefi szintén nagyot ralizott, a korábbi botránycég árfolyama 37 százalékot nőtt az idén, persze az egykori csúcsoktól továbbra is fényévekre van. Vannak persze olyan papírok is, amelyekkel a befektetők továbbra is elégedetlenek lehetnek. A Norbi Update például a legutóbbi kötés idején 300 forintért cserélt gazdát, ami azt jelenti, hogy az idén csaknem 20 százalékot esett, és már a harmadát sem éri a kibocsátáskori árnak.

A tőzsdének a következő időszakban sem kell hátat fordítani a szakértők szerint. A Concorde Értékpapír most kiadott elemzése például a Magyar Telekom-részvényeket ajánlja a befektetőknek. Az idei célárat 510-ről 530 forintra emelte a brókercég, amely továbbra is felülsúlyozásra ajánlja a távközlési papírt. A Magyar Telekom osztalékpapír, az így elérhető hozamot felértékeli az alacsony kamatkörnyezet – magyarázza Kiss Mónika is. Az Equilor ennek ellenére óvatosabb a papírral kapcsolatban, az ajánlásuk semleges.

Az idén eddig kicsit gyengébben teljesítő Richterben viszont komoly potenciál van az Equilor szerint, az év végi célár náluk 6100 forint. A brókercég arra számít, pozitív hírek jelennek majd meg a cariprazine-nal kapcsolatban, és a bioszimiláris készítményeket sem árazta még be teljesen a piac. Az OTP már elérte az Equilornál a 6600 forintos célárat, ezt valószínűleg módosítani fogják az első negyedéves eredmény tükrében. A várakozások szerint az ukrán és orosz leánybankok stabilizálódnak az idén, a magyar és a bolgár vonal pedig továbbra is jól teljesít majd a banknál.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.