BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem minden quaestoros járt rosszul

Egy év után ismét forgalmazzák a Quaestor Befektetési Alapkezelő befektetési jegyeit. A forgalmazás újraindításáról néhány nappal ezelőtt tájékoztatta az alapkezelő a befektetőket. A társaság több pénzintézettel is tárgyalt sikertelenül, végül az NHB Bankkal állapodott meg. Emellett három befektetési alap (Tallér, Aranytallér és Kurázsi) forgalmazásában május 17-ig még az Erste Befektetési Zrt. is részt vesz. A Quaestor befektetési alapos ügyfelei lényegesen kevesebben voltak, mint a kötvényesek, összesen 5919 befektető pénze ragadt az alapokban. Az öt nyilvános értékpapíralapban valamivel több mint 2,5 milliárd forintnyi vagyon van. Van emellett az alapkezelőnek egy zártkörű – vagyis a kisbefektetők számára nem elérhető – ingatlanalapja is nagyjából egymilliárd forintnyi vagyonnal.

A Quaestor-alapok befektetői jóval szerencsésebbek a kötvényeseknél. Igaz, várniuk kellett a pénzükre egy évet, most viszont gyakorlatilag veszteség nélkül, esetleg minimális veszteség mellett hozzáférhetnek a pénzükhöz a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint. Sőt az óvatos vegyes alapok között a Quaestor Aranytallér a kategóriájában a legjobbnak számít 12 hónapos időtávon, miután több mint 5,5 százalékot emelkedett az árfolyama. Az elmúlt egy évben a Quaestor Tallér kiegyensúlyozott vegyes alap 2, a Borostyán szabad futamidejű kötvényalap több mint 2,4 százalékot szedett magára. A legnagyobb quaestoros alap, a bő 1,5 milliárd forintos vagyonú Kurázsi pénzpiaci alap viszont minimális, 0,24 százalékos bukóban van tavaly április óta. Meglehet, ennek köszönhető, hogy a befektetők eddig nem siettek kivenni a pénzüket az alapokból, az elmúlt néhány napban minimális volt a quaestoros befektetési jegyek forgalma.

A tavalyi brókerbotrányok által érintett alapkezelők közül a Quaestor már a második, amelynél a befektetési jegyek forgalmazását az NHB Bank vette át. Az Access Alapkezelő fő forgalmazója korábban a Buda-Cash volt, és a brókercég tavaly februári felfüggesztése után nagyjából egy évig szünetelt az Access befektetési jegyeinek forgalmazása is. Az Access szintén az NHB-val állapodott meg a forgalmazásról.

Az Access befektetői azonban valószínűleg kevésbé elégedettek, mint a Quaestor Befektetési Alapkezelőé. Az alapkezelő több alapja is tartott ugyanis jelentős befektetéseket a Buda-Cashnél, illetve a brókercég érdekeltségi körébe tartozó DRB bankcsoportnál, ezek a portfólióelemek viszont valószínűleg nem sokat érnek. Három accesses alapnál emiatt februárban a normál sorozatok mellett illikvid sorozatokat kellett elindítani, ezekbe tették át a kritikus vagyonelemeket, a kisbefektetők pedig csak a normál sorozatban lévő pénzükhöz férhetnek hozzá. Az alapkezelő többi alapja is súlyos mínuszban áll tavaly óta, a legtöbbnek két számjegyű mértékben esett az árfolyama.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.