A bankrendszerre most már sokkal pozitívabban tekint a nemzeti bank, mint korábban - mondta Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a Portfolio Hitelezés 2016 konferencián. A bankrendszer a válság óta jelentősen megváltoztatta a mérlegszerkezetét. A háztartási devizahitelek eltűntek, az egyéb, vállalati hitelek csökkentek. A nagyvállalatok egyre több hitelt vesznek fel külföldről és az anyacégüktől, a teljes vállalati szektor hiteldinamikája épp ezért félrevezető. A kkv-hitelezés sokkal pontosabban mutatja a bankrendszer hozzájárulását a gazdasághoz, és a kkv-hitelezés bővül. A nagyvállalati hiteldinamika csökkenése nem tükrözi hűen a bankrendszer hozzáadott értékét, erőfeszítéseit. A kkv-hitelezés éves dinamikája 5-10 százalék közé emelkedhet, ez fogja húzni a teljes vállalati hitelezést.
A lakossági új hitelkihelyezések jelentősen emelkednek, de főleg a használt lakások esetében. A CSOK beindulásával persze az új lakáshitelezés is beindulhat. A hitel/fedezeti arány fokozatosan kúszik felfelé, egyre kevesebb önerővel finanszíroznak a bankok. Ennek a lakáspiacra is van hatása, az áremelkedés mögött azonban nem hitel bumm, hanem megtakarítási bumm van. A lakosság a megtakarításából vásárol második, harmadik, negyedik lakást az alacsony kamatkörnyezetben.
A bankrendszernek is kihívás ez, sosem voltak még ilyen alacsonyak a kamatok, erre fel kell készülniük a bankoknak is. A lakosság keresi a magasabb hozamú eszközöket, ez nem csak az állampapír, hanem az ingatlan is, amelynél 15 százalékos éves áremelkedést mértek. A lakásoknál a kereslet már beindult, a kínálat egy-két éven belül érheti utol ezt. A hitelállomány csökken, 2016 végére viszont megállhat a lakosság hitelállományának visszaesése, jövőre pedig növekedésnek indulhat a hitelezés. A Ptk. változtatása is segíthet ebben, a valódi jelzálogjog megteremtése olcsóbb hiteleket hozhat be.
A lakásárak növekedése jelentős, de nem lehet még buborékról beszélni. Az is kockázatos viszont, hogy megtakarítási bumm okozza a lakásárak emelkedését hosszabb távon.
Nagy Márton arról is beszélt, magas-e a bankok állampapír-állománya, ami jelenleg a mérleg 20 százalékát teszi ki. Ha a bankrendszer elkezd hitelezni, akkor a mérlegfőösszeg emelkedésnek indul, akkor az állampapír-állomány tovább nőhetne a bankoknál. A hozamgörbe azonban meredekebbé válhat, ezt a kockázatot kezelni kell.
A források összetétele is változott az elmúlt években. A hitel/betét arány 160 százalékon állt a válság csúcsán, jelenleg 80 százalék alatt van már. A bankrendszernek sok likviditása van már a hitelezéshez. Az sem jó, ha túl magas, de az sem, ha túl alacsony a hitel/betét arány. Megjelentek a jegybanki források is, a Növekedési Hitelprogram és az egyhetes betétek. Ezeknek a forrásoknak a jövőben csökkenniük kell. A betéti kamatok nagyon közel járnak az 1 százalékhoz, a devizakamatok pedig még alacsonyabbak, de negatív kamatok még nincsenek. A háztartásoknál nem is lesznek, de a vállalatoknál ez is elképzelhető.
A kamatcsökkentéseknél a bankrendszer marzsot és profitot veszít – hangsúlyozta Nagy Márton. Minden 1 százalékos alapkamat-csökkenés 20-30 milliárd forintot vesz ki a bankok zsebéből. A tőkekövetelmények is egyre szigorúbbak, az új szabályok alapján 2019-re 16 százalék körüli szintre nő a tőkekövetelmény a válság előtti 8 százalékról.
Nagy kihívás marad a bankok számára a nem teljesítő hitelek kitisztítása, ezzel javítani lehet a jövedelmezőséget. Az alacsony kamatkörnyezethez is alkalmazkodni kell, javítani kell a jövedelmezőséget, a hatékonyságot. A bubor-reform is kihívást jelent majd, emellett a készpénzhasználatot is vissza kellene szorítani. aA lakosságnál sokan nem tudnak, és nem is akarnak törleszteni, minden háztartásnál más eszközzel lehet kezelni a problémát.
A jövedelmezőség az alappája alapján tőkearányosan, 8 százalékos lehet. Ha az összeolvadásoknak köszönhetően csak 5 nagybank maradna, akkor 9 százalékos, ha pedig a portfóliókat is sikerül megtisztítani, 10 százalékos lehet a tőkearányos nyereség. Nagy hangsúlyozta: továbbra is 5 nagybankot szeretne látni az országban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.