BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lejtőn a font

Az év eddig eltelt részének legrosszabbul teljesítő fejlett devizája a brit font volt, csak az amerikai dollár tudta megközelíteni a kétes dicsőségért folyó versenyben. A két fizetőeszköz árfolyamát más-más hatások mozgatják, a font számára még hátralehet a feketeleves.

Az év eleje óta 6,25 százalékkal gyengült a font az euróval szemben, a közelmúltban, 2014 nyara óta nem látott szinteken mozgott az árfolyam. Ezzel párhuzamosan az amerikai dollár is 5,7 százalékot esett, vagyis a dollár/font jegyzés alig fél százalékkal kúszott feljebb.

A két deviza gyakorlatilag egymást múlta alul a versengésben, de ennek okai különbözők. A dollár esetében a Fed kamatemelésének kitolódása jelentette a fő kockázatot az év elején – és jelenti még most is –, a font árfolyamát viszont a brit uniós tagságról szóló közelgő népszavazás tartja nyomás alatt. Nagy-Britannia állampolgárai június 23-án szavaznak, és hiába próbál a kormány mindent megtenni, hogy lebeszélje őket a Brexitről, azaz az EU elhagyásáról, a szakértők szerint korántsem biztos, hogy sima lesz a végeredmény.

Egyelőre inkább a bizonytalanság mozgatja az euró/font devizapárt, nem pedig a Brexittől való reális félelem. Jelenleg ugyanis a felmérések szerint szűken ugyan, de vezetnek a bennmaradást pártolók a szigetországban, és a brit kormány is egyre erősebben „beleáll” abba, hogy ezt az álláspontot támogassa.

A szakértők többsége szerint rövid távon, a referendum előtt a font további lassú leértékelődésére lehet számítani. Komoly zuhanás nem várható a brit devizától, inkább lassú, fokozatos emelkedés folytatódhat az euró/font keresztárfolyamban. A Crédit Agricole szakemberei szerint viszont az sem zárható ki, hogy akár már a következő napokban jelentősebb visszapattanás jön a font árfolyamában, hiszen a múlt héten a brit kormány a korábbinál is erőteljesebben érvelt az EU-ban maradás mellett. Az igazi pozitív hatáshoz azonban az kellene, hogy rendben lemenjen a szavazás, és biztos többséget kapjanak a maradáspártiak. A francia bank szerint a következő időszakban, ahogy közeledik majd a referendum, úgy lesz egyre nehezebb kereskedni a devizapárral, mivel az EUR/GBP jegyzés egyre érzékenyebbé válhat a friss közvélemény-kutatási adatokra.

Ha a népszavazáson a mostani várakozásoknak megfelelő eredmény születik, akkor elkezdhet visszarendeződni a font az utóbbi időszak gyengülése után. Az euróval szembeni árfolyamot ráadásul még egy dolog támogathatja: az elemzők szerint a Bank of England 2017 első felében elkezdheti emelni az alapkamatot, miközben az Európai Központi Bank esetében ez még jóval távolibb terv lehet csak. Ez a folyamat pedig szintén a font mellett szólhat. A másik oldalról viszont a jelentős fizetésimérleg-hiány és a versenyképességi gondok miatt a brit gazdaságnak szüksége lenne a font tartós gyengélkedésére.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.