Készpénz, bankkártya vagy bitcoin? Magyarországon ma még elképzelhetetlen, hogy egy termék eladója vagy egy szolgáltatás nyújtója a fizetés esedékességekor e kérdést szegezze nekünk. Ez nem is csoda. Míg ugyanis a készpénz a föníciaiak óta létezik, s az első bankkártya 1950-ben jelent meg – Magyarországon 1988-ban –, addig a bitcoin alig hétéves. Egy internetes fórumozó, alias Satoshi Nakamoto (akinek a „civil” neve máig nem ismert) 2009. január 3-án alkotott meg egy nyílt forráskódú digitális eszközt, amelyet bitcoinra keresztelt (az angol ‘coin’ kifejezés magyarul pénzérmét jelent).
A bűvös szám: 21 millió
Bitcoinhoz jutni ma már csak vásárlás vagy árucsere útján lehet, bányászni (azaz kibocsátani) kevésbé. A virtuális pénz mennyisége sem végtelen ugyanis, a megfelelő kódok generálására pedig a Távol-Keleten már szerverparkok épültek ki. A bitcoinok folyamatosan kerülnek forgalomba világszerte, egyre csökkenő ütemben. A maximális, 21 milliós mennyiséget várhatóan az évszázad végére érik el, ezt követően – hasonlóan az aranyhoz – a meglévő mennyiség szabja majd meg az értékét, miután a felső határt eleve beleprogramozták a hálózatba, az utólag már sehogy sem növelhető.
Magyarországon már megalkotásának évében, 2009-ben megjelent e virtuális pénznem. Akkor még alig ért valamit, ma már azonban egy bitcoinért százezer forintot fizetnek. „Egy bitcointranzakció nagyon olcsó, a díja csupán pár forint, függetlenül attól, hogy tíz, vagy egymilliárd forintot küld át az ember, és a jóváírás azonnal megtörténik” – érvel Debreczeni Barnabás, a Magyar Bitcoin Egyesület elnökségi tagja. A hitelkártyák és más online fizetőrendszerek használata drágább, azok használatakor tranzakciónként akár egy-öt százalék is lehet a díj. Más kérdés, hogy míg készpénzzel mindenhol lehet fizetni, és – különösen a városokban, nagyobb településeken – alig van már olyan hely, ahol ne fogadnák el a bankkártyát, addig a bitcoinnal még messze nem ez a helyzet.
Kockázatok és kárviselési szabályok
Annak ellenére ugyanis, hogy idehaza már évekkel ezelőtt megjelent, jelenleg csak három helyen lehet automatából bitcoint vásárolni, még ha egyre több szolgáltató el is fogadja azt. A budapesti VI. kerületi Anker Klubban például már lehet fizetni vele, február óta pedig a Budapest Taxi autóiban is – a szolgáltató ezzel válaszolt az Uber fejlesztéseire. „Itt volt a lehetőség, hogy szélesebb fizetési palettát mutassunk az utazóközönségnek” – magyarázta Horváth Csaba, a Budapest Taxi ügyvezetője.
A fizetés alapjául szolgáló alkalmazást kifejlesztő cég szerint a vállalkozásoknak megéri elfogadni a bitcoint, mert azt jelenleg nem sok helyen költhetik el a magyarok. “Magyarországon körülbelül nyolcmilliárd forintnyi virtuális pénz van forgalomban, s még nem is említettem azokat a külföldieket, akik hazánkba jönnek és van bitcoinjuk. Ez a jövő fizetési eszköze” – jegyezte meg Lőwy András, a Coinpay Zrt. vezérigazgató-helyettese.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) azonban arra figyelmeztet, hogy a bitcoin sokkal kockázatosabb, mint a felhasználók által már jól ismert elektronikus fizetési megoldások, jelesül a bankkártya vagy az elektronikus pénz. Nincs ugyanis kibocsátójuk, nem tartoznak egyetlen ország hatóságának, jegybankjának a felügyelete alá sem és nincsenek megfelelő felelősségi, garanciális, kárviselési szabályok. Ezért az MNB szerint a bitcoin használata előtt rendkívül körültekintőnek kell lenni, fokozott óvatossággal kell eljárni.
Annak ellenére, hogy az Európai Bíróság (EB) döntése a magyar piacon is irányadó. „Úgy kell tekinteni, mintha forinttal, euróval, dollárral vagy bármilyen más valutával fizetnénk, csak ez a bitcoin lesz. Az EB ítélete alapján ezt ugyanolyan pénznek, ugyanolyan valutának kell tekinteni, mint bármely másikat. Semmilyen speciális szabály nem vonatkozik a használatra, nincs szükség kerülő utakra” – közölte Pajor Dávid ügyvéd, a bitcoin szakmai berkekben ismert lobbistája.
Piramisjáték? Pénzmosás? Heckerek?
Hívei szerint az, hogy a bitcoin a többi elektronikus fizetőeszköztől eltérően nem függ központi kibocsátóktól és hatóságoktól, nemhogy veszélyt hordoz, hanem még előnnyel is jár. Nevezetesen, lehetetlenné válik a fedezetlen pénzkibocsátás és ezen keresztül az infláció gerjesztése. Emellett azt állítják, a bitcoin rendszere sok tekintetben még a banknál is nagyobb biztonságot kínál, mondván, ha a bank csődbe megy, akkor az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) csak egy bizonyos mértékig nyújt garanciát. Igaz, a százezer eurós, most 31 millió forintnak megfelelő maximum egy átlagos összegű megtakarítás tulajdonosának nem kevés.
További érv a bitcoin mellett, hogy hálózatát világszerte az interneten keresztül összekapcsolt számítógépek milliói alkotják, így annak megbénításához az egész web működését kellene ellehetetleníteni. Márpedig a szakértők úgy vélik, a technika jelen állása szerint a bitcoin rendszere feltörhetetlen.
Elküldeni egy bitcoint olyan könnyű, mint egy e-mailt, azaz egyetlen klikkel el lehet indítani az átutalást, ami állítólag legalább annyira biztonságos, mint az online bankolás. Sőt, a bitcoin rendszerének alapjait alkotó titkosító eljárások fejlettebbek és fokozottabb védelmet biztosítanak, mint a hagyományos bankokéi. Arra azonban ügyelni kell, hogy az átutalások visszafordíthatatlanok, a bitcoin rendszerében ugyanis nem létezik visszatérítés. Bármilyen összeget csak és kizárólag annak a fogadója adhat vissza az eredeti elküldőnek – önszántából, új, önálló tranzakcióként. Ez a visszafordíthatatlanság azzal is járhat, hogy ha valamilyen rosszindulatú program eltulajdonít bitcoinokat, azokat a hagyományos bankszámlákkal ellentétben esélytelen visszaszerezni.
A készpénzzel való fizetéshez hasonlóan a bitcointranzakciók is lehetnek névtelenek. Azokat ugyanis kizárólag a bitcoincím fémjelzi – amelyből azonban egyetlen kattintással tetszőleges mennyiséget lehet generálni. A legtöbben minden fogadott összeg után megújítják a címüket. E névtelenség miatt tartanak ugyanakkor sokan attól, hogy a bitcoin pénzmosásra, névtelen zsarolásra használható, gyerekpornó és illegális hackertevékenység fizetsége lehet. Ezekre általában az az egyik, nem túlságosan megnyugtató magyarázat, hogy az amerikai szenátus tagjai szerint illegális tevékenység folytatásához a készpénz a leghatékonyabb fizetőeszköz.
Egy másik ellenérv, hogy a központi árszabályozás hiánya a bitcoin árfolyamát nagyon változékonnyá teszi, a teljes monetáris bázishoz képest alacsony forgalom mellett mozgó ár pedig gyakran szélsőséges mértékű változásokat – hirtelen felfutásokat és drasztikus összeomlásokat – eredményez, mint például egy alacsony közkézhányadú tőzsdei részvény esetén. Emiatt, és a korai használók által birtokolt nagy mennyiségű bitcoin okán szokták piramisjátékhoz hasonlítani a rendszert.
A hálózat biztonságát garantáló és frissen kibocsátott bitcoinokkal jutalmazott bányászás 2013-ra jelentős iparrá nőtt, az egymással versenyző szereplők hatalmas számítási erőforrásokat üzemeltetnek. Ez óriási hardver- és energiaigénnyel jár, ami sokak szerint fölösleges és túlzó társadalmi költség egy fizetési rendszer fenntartásáért. E kritikának sincs feltétlenül alapja – állítják a bitcoinhívők –, amíg nincs rendelkezésre álló pontos adat a megszokott pénzügyi szolgáltatók – POS-eszközök, ATM-ek, banképületek – energiaigényéről. Ezekkel szemben a bitcoinrendszer állandóan üzemel, központosítatlan mivolta miatt nincs szünet a szolgáltatásban.
A cikk a Manager Magazin 2016 áprilisi számában jelent meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.