Utoljára április végén volt olyan erős a forint, mint most. Az euróért múlt pénteken már kevesebb mint 309 forintot kellett fizetni a bankközi devizapiacon, és hétfőn is megtartotta előnyét a hazai fizetőeszköz. A június 23-ai Brexit-népszavazás után még hirtelen 318-ig esett a forint, azóta azonban fokozatos a felértékelődés.
A Brexit óta erősödnek a kockázatos eszközök – mondta a Világgazdaságnak Bebesy Dániel. A Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere rámutatott: a részvénypiacok, a vállalati és a feltörekvő piaci kötvények is jól teljesítenek, hiszen a világ vezető jegybankjai a növekedési félelmekre válaszolva folytatták az élénkítési programokat.
Bebesy Dániel szerint a legnagyobb hatása annak van, hogy Magyarország óriási finanszírozási többlete folyamatosan erősíti az árfolyamot. Az idei év első felében 5,3 milliárd eurós külkereskedelmi többlet alakult ki, ami 1 milliárddal meghaladja az egy évvel korábbit. Elemzők rekordtöbbletre számítanak az év egészében, miután az exportnövekedés az év második felében is fennmaradhat. Bebesy úgy véli, ha nem történik semmi a nemzetközi piacokon, a forint akkor is erősödik.
Ezzel akar szembemenni a Magyar Nemzeti Bank (MNB), amely a rövidebb kamatokat szeretné alacsony szintre nyomni. A bankközi Bubor kamata és a diszkontkincstárjegyek hozama már a 0,9 százalékos alapkamat alatt áll. „Arra számítok, hogy az MNB szeptemberben nagyon agresszív küszöböt határoz meg a 3 hónapos betétre, miután a forint a kritikus 310-es árfolyam alá esett” – emelte ki Bebesy. A jegybank úgy alakítja át monetáris politikáját, hogy az irányadó eszközhöz való hozzáférést korlátozni fogja, így a bankok nem nála fogják parkoltatni a pénzüket. Jelenleg 1800 milliárd forintot tartanak a 3 hónapos betétben, az év elején 3000 milliárd is volt az állomány. Bebesy szerint a likviditás további kiszorításával még alacsonyabb szintre csökkenhetnek a rövid kamatok.
„Nem biztos azonban, hogy az MNB érdemben gyengíteni tudja a forintot” – vélekedett a Budapest Alapkezelő szakértője. Negatív kamatot nem szeretnének, miközben az intervenció sem megoldás. Ez utóbbi ugyanis növelné az MNB mérlegét a tartalékok emelkedésén keresztül, noha éppen csökkenteni szeretnék. A jegybanknak a kamatok összenyomásán keresztül sok eszköze nem maradt. „Próbáltak hatni a fiskális politikára, hogy ne legyen olyan alacsony az államháztartási hiány, de ez nem rontotta a forint helyzetét” – emelte ki Bebesy. „A nagy külső finanszírozási többlet, ami támogatja a forintot, mindent felülír.”
Kiss Tamás úgy látja, hogy a 310–315-ös árfolyam – az elmúlt egy évet figyelembe véve – egyensúlyinak is tekinthető, ebben azonban a szeptember változást hozhat. Az MNB akár már ekkor újabb monetáris lazító intézkedéseket jelenthet be – vélekedett. Ellentétes irányú mozgást, vagyis erősödést válthat ki, ha a Standard & Poor’s (S&P) kiemeli Magyarországot a befektetésre nem ajánlott kategóriából. Ez esetben a hazai fizetőeszköz árfolyama akár a 300-305 közötti sávba is erősödhetne. A szakértők döntő többsége azonban az S&P-től nem vár felminősítést a jövő hónapban esedékes döntéskor, miután ez a hitelminősítő a legszigorúbb Magyarországgal szemben. Arra jóval nagyobb az esély, hogy a Moody’s novemberben lép. Ekkor már két hitelminősítő tarthatja befektetési kategóriában az országot (a Fitch már megadta ezt), ami azokat a befektetőket is idevonzhatja, amelyek nem vehetnek bóvlikötvényeket.
Sokan gyengülésben bíznak
Az ügyfelekkel, cégvezetőkkel való beszélgetés során Kiss Tamás azt tapasztalja, sokan vélekednek úgy, hogy biztosan gyengülni fog a forint árfolyama, és egyszer csak elszáll. Az Equilor szakértője elemzésében hangsúlyozta, természetesen ezt sem lehet kizárni, jelenleg azonban nem gondolja, hogy ettől kellene tartani. Ettől függetlenül ténylegesen cél lehet a hazai valuta folyamatos, kicsit talán csúszóleértékelésszerű gyengítése, ennek eszközei lehetnek a 310 alatti szinteknél tapasztalt szóbeli intervenciók, vagy akár a további lazító intézkedések. A vállalatvezetők és az ügyfelek egy része inkább a forint gyengülésében bízik – mondta Kiss Tamás –, ezt alátámasztja az elmúlt években kirajzolódó trend, amely év végén–január elején inkább gyengébb forintot hozott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.