Múlt hétfőn még csak pletykaként terjedt a hír a világsajtóban, hogy közel 120 ezer bitcoint loptak el a Bitfinextől, vagyis az elmúlt 30 nap kereskedési volumene alapján a világ harmadik legnagyobb érintett tőzsdéjétől. Ez akkori árfolyamon 65 millió dollárnak, nagyjából 18 milliárd forintnak megfelelő összeg. Már a pletykára zuhanni kezdett a kriptopénz árfolyama, majd két nap alatt 13 százalékot esett.
Az érintett bitcointőzsde, a kínai Bitfinex szerdán váratlanul leállította a kereskedést, és további tájékoztatást ígért. Nem sokkal később hivatalosan is elismerték, hogy a pletykában szereplő összeg valóban eltűnt az ügyfelek számlájáról. Azóta szépen lassan elülnek a pánik jelei, a 602 dolláros szintről napon belüli mélypontján 518 dollár közelébe zuhanó virtuális pénz mostanra már 587 dollárt ér.
A tőzsde hosszas egyeztetések és tanácskozás után úgy döntött, hogy az ügyfelekre egységesen és arányosan terheli a károkat, vagyis az is elveszíti a számláján lévő bitcoinok 36 százalékát, akinek a pénzét közvetlenül nem is érintette a támadás. Helyette azonban minden ügyfél kap egy tokent, egyfajta digitális „értékpapírt”, amivel nyomon követik a kárrendezés folyamatát. A tokenért később a tőzsde kifizeti az ellenértéket, de az is lehet, hogy a Bitfinex tulajdonosa, az iFinex részvényeire váltják át őket. Mindenesetre ezzel a megoldással újra tudják nyitni a kereskedést, és egyelőre nem mennek csődbe.
Korábban több hasonló esetre is volt már példa, a bitcoin árfolyama pedig mindig érzékenyen reagált a hírekre. 2013-ban az MT Goxtól, az akkori legnagyobb tőzsdétől 650 ezer, 2015 elején pedig egy nagyobb amerikai tőzsdétől, a Bitstamptől loptak el 19 ezer bitcoint.
Persze az árfolyamreakció furcsának tűnhet, hiszen például a dollár-euró kereszt sem omlik össze, ha kirabolnak egy bankot vagy egy pénzszállító autót. A bitcoin azonban olyan fizetőeszköz, amelynek egyik fundamentumát részben azok a cégek képviselik, amelyek a kereskedést is lehetővé teszik benne, és amelyek elfogadják fizetőeszközként. Ha pedig egy ilyen elbukik, akkor más tőzsdéken is inkább úgy gondolhatják az ügyfelek, hogy egy hagyományos számlán, hagyományos pénzben mégiscsak jobb helye van a pénznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.