BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Össztűzben a letelepedési kötvények

Állítólag egy jogerősen elítélt orosz állampolgár is tudott ilyen letelepedési kötvényt venni - a kormány rágalmakon alapulónak nevezte ezt az állítást. Az ellenzéki pártok felszólították a kormányt, hogy függessze fel az árusítást, a már kiadott engedélyek tulajdonosait pedig szigorúbban vizsgálják át.

Az ellenzéki pártok felszólították a kormányt, hogy függessze fel a letelepedési kötvények árusítását, a már kiadott engedélyek tulajdonosait pedig a korábbinál szigorúbban vizsgálják át annak kapcsán, hogy a Magyar Nemzet azt írta, egy jogerősen elítélt orosz állampolgár is tudott ilyen értékpapírt venni, kijátszva a hatóságokat. A Párbeszéd Magyarországért felszólította Pintér Sándor belügyminisztert, hogy jelenjen meg az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt, és számoljon be, mindez hogyan fordulhatott elő. A cikket a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára komolytalan állításokon, rágalmakon alapulónak nevezte.

A letelepedési kötvények most már nemcsak korrupciógyanúsak, hanem nemzetbiztonsági kockázatot is jelentenek, mivel azzal elítélt külföldi bűnözők is bejuthattak Magyarországra, illetve az EU más tagállamaiba – jelentette ki Staudt Gábor, a Jobbik országgyűlési képviselője tegnapi sajtótájékoztatóján. A képviselő azt is állította: több mint 100 milliárd forintos bevételhez jutottak az azzal kereskedő, többségében offshore hátterű cégek, miközben a magyar gazdaságnak ebből nem született előnye.

A 2013-ban elindított program keretében az EU-n kívüli országokból érkező befektetők 2014. december 31-ig legalább 250 ezer, azóta 300 ezer euró névértékű, e célra kibocsátott, ötéves futamidejű államkötvény megvásárlásáért cserébe magyarországi letelepedésre érvényes engedélyt kapnak. A kötvényt csak az Országgyűlés gazdasági bizottsága által kijelölt vállalkozások forgalmazhatják, amelyeket egy kivételével offshore cégek által kedvelt helyszíneken jegyeztek be. Jelenleg öt cégnek van ilyen forgalmazási engedélye. Közülük csak egy magyar, a budapesti Arton Capital Hungary Pénzügyi Tanácsadó Kft., melynek tulajdonosa, Balogh Radosztina Rogán Antal kabinetminiszter egyetemi társa volt. A többi céget a Kajmán-szigeteken, Liechtensteinben, Máltán és Cipruson jegyezték be. Az Index szerint pedig Garamvölgyi Balázs, Bahrein tiszteletbeli konzulja az Afrikában és az arab országokban letelepedési kötvényekkel üzletelő cég, az Euro­pean Bond Program domainjét jegyeztette be, amelynek magyarországi elérhetősége megegyezik az Artonéval.

A közvetítők ügyfelenként 45-60 ezer euró szolgáltatási díjat kérnek, továbbá ők kapják meg a kötvények után járó kamatokat is, ami ügyfelenként további 29 ezer euró. Ez azt jelenti, hogy egy 300 ezer eurós kötvényen 74–89 ezer eurót nyernek, ez a tegnapi árfolyamon 23–27,6 millió forint jutaléknak felel meg. Mivel augusztus végéig 4580 letelepedési kötvényt adtak el a közvetítők, ezáltal 105–126 milliárd forint bevételhez jutottak. Ebből közel 40 milliárdot az államtól kapnak, az ugyanis ennyi kamatot fizet a kötvények után. A letelepedési kötvények lejártakor, 2018–2021 között az államnak több mint 330 milliárd forintos kötelezettsége lesz, és a Népszabadság számításai szerint az állam július végéig nagyjából 5,3 milliárdot bukott a papírokon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.