Az ellenzéki pártok felszólították a kormányt, hogy függessze fel a letelepedési kötvények árusítását, a már kiadott engedélyek tulajdonosait pedig a korábbinál szigorúbban vizsgálják át annak kapcsán, hogy a Magyar Nemzet azt írta, egy jogerősen elítélt orosz állampolgár is tudott ilyen értékpapírt venni, kijátszva a hatóságokat. A Párbeszéd Magyarországért felszólította Pintér Sándor belügyminisztert, hogy jelenjen meg az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt, és számoljon be, mindez hogyan fordulhatott elő. A cikket a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára komolytalan állításokon, rágalmakon alapulónak nevezte.
A letelepedési kötvények most már nemcsak korrupciógyanúsak, hanem nemzetbiztonsági kockázatot is jelentenek, mivel azzal elítélt külföldi bűnözők is bejuthattak Magyarországra, illetve az EU más tagállamaiba – jelentette ki Staudt Gábor, a Jobbik országgyűlési képviselője tegnapi sajtótájékoztatóján. A képviselő azt is állította: több mint 100 milliárd forintos bevételhez jutottak az azzal kereskedő, többségében offshore hátterű cégek, miközben a magyar gazdaságnak ebből nem született előnye.
A közvetítők ügyfelenként 45-60 ezer euró szolgáltatási díjat kérnek, továbbá ők kapják meg a kötvények után járó kamatokat is, ami ügyfelenként további 29 ezer euró. Ez azt jelenti, hogy egy 300 ezer eurós kötvényen 74–89 ezer eurót nyernek, ez a tegnapi árfolyamon 23–27,6 millió forint jutaléknak felel meg. Mivel augusztus végéig 4580 letelepedési kötvényt adtak el a közvetítők, ezáltal 105–126 milliárd forint bevételhez jutottak. Ebből közel 40 milliárdot az államtól kapnak, az ugyanis ennyi kamatot fizet a kötvények után. A letelepedési kötvények lejártakor, 2018–2021 között az államnak több mint 330 milliárd forintos kötelezettsége lesz, és a Népszabadság számításai szerint az állam július végéig nagyjából 5,3 milliárdot bukott a papírokon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.