A feltörekvő ázsiai részvényindexek már-már kiheverték az év eleji pánikot november 8-ig, amikor Donald Trump megnyerte az Egyesült Államok elnökválasztását: a hongkongi Hang Seng index 4,54 százalékos emelkedést produkált az év eleje óta, és a sanghaji SSE Composite is már „csak” 11,06 százalékos mínuszban volt az év eleji pánik ellenére. A Magyarországon kezelt, feltörekvő Ázsiában befektető részvényalapok is szépen emelkedtek a választásokig, legtöbbet a K&H Ázsia hozta befektetőinek: 9,03 százalékot produkált, még a leggyengébben teljesítő Generali IC Ázsiai Részvény is 2,98 százalékot hozott.
A választások után lefelé vették az ázsiai alapok és indexek is az irányt. Közvetlenül a választás másnapján a kínai Shanghai Composite 0,62 százalékot esett, míg a hongkongi Hang Seng 2,16 százalékot. Az említett alapok is eséssel reagáltak, legnagyobbat a K&H esett, 2,18 százalékos mínusszal, míg legkisebbet a Pioneer Aranysárkány, amely 1,52 százalékos mínusszal teljesítette a választás utáni kereskedési napot.
Miután megválasztását bejelentették, Donald Trump folytatta a piacbefolyásoló „üzengetését” a Twitteren. A Kínáról szóló bejegyzéseit az ázsiai ország részvényindexei egyáltalán nem díjazták. Miután beszélt Tajvan elnökével telefonon, a kínaiak élesen bírálni kezdték, erre pedig a republikánus politikus a Twitteren írta meg válaszcsapását: bírálta, hogy leértékelték a jüant, és közölte, hogy megadóztatták az amerikai termékeket, és katonai komplexumot építettek a Dél-kínai-tengerre.
Erre az SSE Composite 1,21 százalékos, a Hang Seng pedig 0,26 százalékos eséssel reagált, a legjobban teljesítő alap, a Generali Főnix is 0,83 százalékot veszített, a legnagyobb eséssel pedig a K&H Ázsia reagált, 1,19 százalékkal került lejjebb az árfolyama.
December 17-én a kínaiak elfogták az Egyesült Államok víz alatt járó drónját, Trump pedig nemcsak az esemény megtörténtét említette meg a Twitteren, hanem később azt is megírta, hogy hagyni kellene a kínaiaknak, hogy megtartsák a szerkezetet. A Shanghai Composite 1,2 százalékot esett, a Hang Seng pedig 3,24 százalékot, a régióban befektető magyar alapok közül egy volt, amely nem esett, a K&H Ázsia, a legrosszabbul a Pioneer Aranysárkány reagált mínusz 0,61 százalékkal.
Bár a kínai indexek összességében mínuszt mutatnak Donald Trump megválasztása óta, a régiós magyar részvényalapok (amelyek nemcsak kínai papírokat tartalmaznak, hanem a többi közt Indiába, Malajziába, Indonéziába is befektetnek) mind pluszban vannak az esések ellenére, legjobban eddig a K&H Ázsia alapja teljesített a választások óta, 3,06 százalékos hozammal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.