BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aranyat érhet a Fed kamatemelése

A Fed korábbi kamat­emelési ciklusainak első évében a nyersanyagok átlagban jól teljesítettek, amit részben a dollárnak a kamatemelések alatt mutatott teljesítménye magyarázhatott. A kamatok és az inflációs várakozások változására különösen az arany és az ezüst érzékeny, itt több tényező is arra utal, hogy rázós út előtt állunk

A Fed szerdai kamatdöntő ülésétől a piac azt várja, hogy a jegybank végre megkezdi az irányadó ráta emelését, és megkezdődhet egy szigorítási ciklus az Egyesült Államokban. Ez további lendületet adhat a dollárnak, ami alapján sokan tarthatnak attól, hogy a nyersanyagok lejtőre kerülnek.

Az amerikai jegybank korábbi kamatemelési ciklusainak tapasztalata azonban nem azt mutatja, hogy a befektetőknek aggódniuk kellene, vizsgálatunk szerint 1972 óta ugyanis a kamatemelési ciklusok első egy évében a nyersanyagok összességében jól teljesítettek, az S&P GSCI nyersanyagindex átlagban 5 százalék körüli felértékelődést produkált. Ez elsőre meglepőnek tűnhet, ám részben választ adhat a jelenségre, ha megnézzük az amerikai dollárnak a kamatemelési ciklusok alatt mutatott teljesítményét. Bár a dollárt a korábbi kamatemelési ciklusokban az emelkedő irányadó kamatok több hónapig erősítették, egyéves időtávon az amerikai fizetőeszköz átlagban gyengült a fontosabb kereskedelmi partnerek devizáival szemben.

Ha az egyes eszközöket külön vizsgáljuk, az amerikai könnyűolaj, a WTI a korábbi amerikai kamatemelési ciklusok első évében masszív emelkedést tudott felmutatni, közel 40 százalékkal értékelődött fel a mediánár-alakulást tekintve.

Az aranynál már nem volt megfigyelhető ilyen mértékű elmozdulás a korábbi ciklusok alatt, bár összességében az első évben így is átlag 7 százalékos emelkedést sikerült összehozni. Fontos kiemelni, hogy az egyes kamatemelési ciklusokban igen nagy sávban szóródik a teljesítmény, közel 40 százalékos esést és csaknem 80 százalékos emelkedést is lehet látni.

Az aranyhoz nagyjából hasonló pályát futott be a szintén hagyományosan menekülőterméknek számító ezüst, melynek a kamatemelések első évében mutatott mediánteljesítménye 9 százalékos emelkedés volt. A befektetőknek nem lehetett panaszuk a múltban a rézre sem a Fed-kamatemelések idején, a színesfém átlagban 12 százalékos felértékelődést mutatott a vizsgált esetekben.

Az arany és az ezüst külön is kiemelendő, hiszen a kamatvárakozások változására az utóbbi években ezeknél mutatkozott a legnagyobb érzékenység. Egy másik fontos tényező, amelyre az említett nemesfémek jellemzően érzékenyen reagáltak, a bányászati termelés alakulása. Ha beindul a monetáris szigorítás Amerikában, az arany és az ezüst kilátásai rövid távon nem éppen biztatók, mert a termelésben a jelenlegi piaci árak és költségszintek alapján jó eséllyel jövőre növekedés várható.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.