Egyre izgatottabban várják a befektetők, hogy a világ egyik legfontosabbnak tartott indexe, a Dow Jones mikor lépi át az áhított 20 ezer pontos szintet. Amióta december közepén megközelítette a lélektani határt, minden kísérlete elbukott, a pszichológiai tényezők rendre megakadályozták a határátlépést. A türelmetlenség azonban nem indokolt.
Ha a Dow a következő egy hónapban átlépi a szintet, a 19 és a 20 ezer közötti szakasz leküzdését még akkor is a második leggyorsabb 1000 pontos mérföldkőnek fogják tekinteni az index történetében. Az index értéke 10 ezer pontról 11 ezerre 1999-ben 24 kereskedési nap alatt, 13 ezerről 14-re 59 nap alatt nőtt. Ahhoz, hogy a 20 ezres szint leküzdése ne kerüljön a dobogóra, a Dow-nak esésnek kellene indulnia, hiszen a harmadik helyről 85-nél több kereskedési nappal csúszhat le. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy amíg az ezer és kétezer pont közötti szakasz duplázódást jelentett az indexben, a 19 és 20 ezer közötti már csak 5 százalékos emelkedést takar.
A Dow a Trump-ralinak köszönhetően először november 22-én érte el a 19 ezret, s lapzártánkkor alig 150 pontra járt a 20 ezertől. A CNBC kiemeli, hogy a republikánus Donald Trump tavaly novemberi győzelme óta az adócsökkentési várakozások, a szabályozások várható könnyítése és a növekedéstámogató környezet miatt nagyot emelkedtek a tőzsdeindexek. Noha a befektetők sokkal inkább pszichológiainak tartják a 20 ezres szintet, ilyenkor sokan újragondolhatják, hogy nem túlárazott-e az index. Paul Schatz, a Heritage Capital vezére hangsúlyozta, hogy egy hónapja gyakorlatilag oldalazást láthatunk, szerinte szükség van egy kis konszolidációra az újabb emelkedés előtt.
A Dow Jones Trump megválasztása óta jobban teljesített, mint a technológiai túlsúlyos Nasdaq vagy az S&P 500. Míg az intézményi befektetők az S&P-t figyelik, az amerikaiak többsége a Dow teljesítményéből von le következtetéseket a Wall Streetről. A Financial Times meg is jegyzi, hogy miután az S&P ötszáz, a Dow pedig harminc vállalatból áll, az utóbbi kevésbé tükrözi az amerikai gazdaság valós teljesítményét.
A Dow index egyik alkotóeleme, a Goldman Sachs bankház sokat profitált abból a feltételezésből, hogy Trump alatt a Wall Street szabályozása lazábbá válik. A Dow emelkedésének harmadát épp a Goldman száguldása adta, de a JP Morgan, a Walt Disney és a UnitedHealth is kiemelkedően teljesített. A Dow azért is teljesíthette túl az S&P-t, mert nagyobb súllyal vannak benne az elnökválasztás óta megtáltosodott pénzügyi cégek. Paul Schatz optimista, szerinte az idei második negyedévben a 21 ezer pontot is elérheti a Dow, de nem mindenki osztja ezt a vélekedést.
Elemzők szerint Trumpnak beiktatása után abba kellene hagynia a twittelgetést, az üzengetést, hogy a piacok valóban jól teljesítsenek, és ne fokozódjon a volatilitás. Trump twittjei gyakran okoznak nagy piaci felfordulást: legutóbb a német autógyártók árfolyamát küldte mélybe, miután importvám kivetését helyezte kilátásba. A Morgan Stanley szerint Trump beiktatása után megváltozhat a piaci hangulat. Ráadásul az elmúlt időszak emelkedését nem biztos, hogy a vállalati jelentések igazolják majd. Eddig elsősorban a gazdaságélénkítő lépéseivel számoltak a befektetők, de azzal kapcsolatban nagy a bizonytalanság, hogy Trump valójában milyen politikát folytat majd. Ha mégsem az élénkítésnek lesz erősebb a hatása, hanem a bizonytalanságnak, akkor könnyen lefelé fordulhatnak az indexek, és fokozódhat a volatilitás. Végső soron egy jó jelentési szezon kellene ahhoz, hogy az árfolyamok további emelkedése megalapozott legyen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.