Javuló kilátásokkal indítják az évet az európai vállalatok. A piaci környezet jobb, amit a régióból érkező makroadatok is alátámasztanak. Az ISM index emelkedett januárban, az európai beszerzésimenedzser-indexek pedig 5 és fél éves csúcsokra szárnyaltak. Az euró gyengül, ami kedvez az exportorientált vállalatoknak, a nyersanyagárakkal kapcsolatban pedig optimisták az elemzők, ami ennek a szektornak segíthet.
Mindezek fényében a Bank of America Merrill Lynch elemzői megemelték a növekedési várakozásaikat: 2017-ben 11 százalékos növekedést várnak az európai vállalatok egy részvényre jutó eredményében, míg korábban 7–8 százalék között volt a prognózis. A jövő évre pedig 8 százalékos profitbővüléssel számolnak. Ha teljesülnek a 2017-re és 2018-ra vonatkozó várakozások, az azt jelentené, hogy a 2008-as pénzügyi válság óta eltelt időszak legerősebb évei jöhetnek.
A javuló profitnövekedési kilátások fényében az európai indexekre vonatkozó várakozásukat is megemelték az elemzők. Az árazási szintek változatlanságát feltételezve a Stoxx 600 indexre 390 pontos fair érték adódik, ami a jelenlegi szintekhez képest 7 százalékos felértékelődési potenciált jelent. Ha az osztalékokat is számításba vesszük, akkor az év eleje óta az európai részvénypiacok 10 százalékos hozamot biztosíthatnak.
Európában politikai kockázatok jellemzik az évet, a következő nagy veszélyforrást a franciaországi választások jelentik. Amennyiben ezek a veszélyek elmúlnak, az európai részvénypiacok – amelyek jelenleg diszkonttal forognak az amerikai tőzsdékhez képest magasabb értékeltségi szintekre kerülhetnek. Ha a jelenlegi 15-szörös előretekintő P/E ráta (részvényárfolyam/egy részvényre jutó adózott nyereség) 16-szorosra ugrik, akkor 15 százalékos részvénypiaci emelkedés lenne indokolt a Stoxx 600 indexben.
Az idei stratégiájukban a részvénypiacokat ajánlották a kötvénypiacokkal szemben a Bank of America Merrill Lynch elemzői, és ehhez most is tartják magukat. A ciklikus szektorok közül a médiavállalatokat és az olajcégeket ajánlották a befektetők figyelmébe. A bankrészvényeket és az élelmiszeripari cégeket nem javasolják, mivel az év második felében 60 százalékot emelkedtek, ami 25 éve nem látott szárnyalást jelent a két szektornál. Ez pedig nem folytatódhat ilyen ütemben túl sokáig a stratégák szerint. Ezért az élelmiszerszektort alulsúlyozásra javasolják, mivel a jelenlegi árazási szintek alapján túlságosan drágának tűnnek a papírok.
Alulsúlyozásra ajánlják azokat a szektorokat is, amelyek esetében nagy a kitettség a brit fogyasztók felé – tartva a Brexit következményeitől, ilyenek például a kiskereskedelmi cégek, valamint az utazási szektor részvényei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.