Átlépte a lélektani fontosságúnak tekintett 20 ezer pontot a világ egyik legfontosabbnak tartott tőzsdeindexe, a Dow Jones a szerdai amerikai tőzsdenyitás után. A részvénypiacok szárnyalása azután gyorsult fel, hogy novemberben Donald Trump megnyerte az elnökválasztást – s a befektetők és az elemzők a gazdasági növekedés felpörgetését várják tőle. Trump infrastrukturális beruházásokat hirdetett, emeli a költségvetés kiadásait, adócsökkentéseket tervez és a pénzügyi szektor szigorú szabályozásán is lazít. Utóbbi ugyan hosszú távon kockázatot jelent a gazdasági növekedés fenntarthatóságára nézve, egyensúlytalanságokat okozhat a gazdaságban, rövid távon azonban nagyobb nyereséget érhetnek el a cégek.
A Dow november 8-a óta 9 százalékot emelkedett, az S&P 500 és a technológiai cégek papírjaival túltelített Nasdaq is közel ekkora erősödést könyvelhetett el. A Dow 19 ezer pontról 20 ezerre való emelkedése a második leggyorsabb ezerpontos növekedés volt az index történetében. A 30 nagyvállalat részvényindexe mindössze 42 kereskedési nap alatt tette meg ezt a „távot”, a harmadik helyen a 14 ezer pont megcsípése állt, amihez 59 nap kellett. A legfürgébb ugrást 11 ezer pontnál hajtotta végre a Dow, a szint eléréséhez 24 napos rali is elég volt. Ez a megközelítés azonban kissé csalóka: míg az ezer pontról kétezerre való növekedés duplázódást jelentett a Dow-nál, addig a 20 ezer pont már csak 5 százalékra volt a 19 ezertől.
A pénzügyi szektort érintő kedvező szabályozás és a várhatóan magasabb gazdasági növekedés miatt nem meglepő, hogy a Goldman Sachs volt a legtöbbet emelkedő részvény: a Dow az emelkedés csaknem egyharmadát köszönheti a bankpapírnak. A félelemindexnek hívott, a tőkepiaci volatilitást mérő VIX csökkent, vagyis a befektetők egyre kevésbé aggódnak.
Ha több mint száz évre visszamenőleg, az összes amerikai elnök megválasztása utáni időszakkal vetjük össze a Dow teljesítményét, akkor Trump győzelme óta láthattuk a legnagyobb emelkedést. Hasonlóan nagyot, de a mostaninál azért kevesebbet emelkedett Calvin Coolidge és William McKinley idején az index.
Több elemző azt gondolta, hogy Trump beiktatása után majd megfordulnak az indexek, mert a konkrét intézkedései visszavethetik a világkereskedelem növekedését, visszafordíthatják a reformokat az Egyesült Államokban, és a személye és a Twitter-üzenetei bizonytalanságot, kiszámíthatatlanságot keltenek a gazdaságban. Ezek azonban továbbra is csak félelmek maradtak, mert – habár Trump rálépett a globalizáció visszafordításának útjára – erre nem reagálnak a piacok. A következő hónapokban ellentétes hatás határozza meg a piacok mozgását: Trump gazdaságélénkítő intézkedései felfelé, míg a globális kereskedelmet és a globalizációt visszavető lépései lefelé húzhatják az indexeket. A baj csak az, hogy előbbinek a hatása már jórészt beárazódott a tőzsdék teljesítményébe, az utóbbi viszont még nem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.