Elsősorban Donald Trump megválasztásával előálló új helyzetre reagáltak új befektetési ajánlásaikkal a Citi elemzői. előrejelzésük természetesen nincs kőbe vésve, több olyan kockázatot is megfogalmaznak, amely az egész forgatókönyvet boríthatja. Trump elnökválasztási sikere sokkolta a világot, győzelménél pedig talán csak az volt meglepőbb, ahogy a piac reagált rá. A kezdeti tőzsdei pánik hamar elképesztő optimizmusba csapott át, a befektetők elkezdtek az elnök gazdasági programjának pozitív elemeire koncentrálni, például a beígért nagyszabású állami infrastrukturális fejlesztésekre vagy az adóterhek mérséklésére.
A példátlan fordulatot látva a nagy elemzőházak és befektetési bankok is sorra módosították 2017-es befektetési ajánlásaikat. A Citi szakértői például elemzésükben úgy fogalmaztak, hogy a választást követően kénytelenek voltak radikálisan változtatni eszközallokációs ajánlásukon. Egyéves időhorizonton felülsúlyozásra javasolják az amerikai részvényeket, miközben a japán részvénypiaccal kapcsolatban szintén optimisták. Eközben a nyugat-európai és a kelet-közép-európai részvények semleges súlyozását javasolják, viszont a többi feltörekvő piaci régióban – így Ázsiában és Latin-Amerikában – az eszközosztály alulsúlyozása tűnik a legjobb döntésnek.
A vállalati kötvények többségét, legyen szó európai vagy amerikai, befektetésre ajánlott vagy bóvlipapírról, semleges portfólión belüli súlyra ajánlják a Citi stratégái, a feltörekvő piaci vállalati kötvényekkel kapcsolatban viszont alacsonyabb kitettséget javasolnak. Eközben a növekvő inflációs várakozások és szigorúbb monetáris politikai kilátások miatt emelkedő kötvényhozamokra számítanak, ami az állampapírok alulsúlyozását indokolja. A nyersanyagokkal kapcsolatban érdemes lehet semleges pozíciót felvenni, ám akik mégis ebbe az eszközosztályba akarnak befektetni, a nemesfémek helyett inkább az ipari fémekben gondolkozzanak, azok ugyanis haszonélvezői lehetnek a közelgő amerikai (és globális) infrastrukturális költekezési hullámnak.
Azt természetesen a Citi elemzői is hangsúlyozzák, hogy a jelenlegi kilátásokat számos kockázat övezi. Egy Trump által kezdeményezett, protekcionista kereskedelmi háború kitörése, vagy más geopolitikai feszültségek kiéleződése semmivé tehetné a mostani optimizmust. Ugyanúgy borulhatna a jelenlegi forgatókönyv, ha az amerikai törvényhozás – annak ellenére, hogy az alsó- és a felsőház is republikánus többségű – megakadályozná, hogy az új elnök megvalósítsa nagyszabású terveit. Ez azt jelentené, hogy az elmúlt hónapok részvénypiaci ralija alól elfogyna a talaj, ami így jelentős korrekciót okozhatna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.