Tavaly decemberben 5,7 százalékra lassult a bruttó bérek növekedése az előző havi 8,2 százalékról, míg az szja-kulcs egy százalékpontos csökkentése miatt a nettó bérek 7,3 százalékkal, a reálbérek pedig 5,4 százalékkal emelkedtek – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A versenyszférában a bruttó bérek növekedése 4,4 százalékra fékeződött az előző havi 7,1 százalék után, a közszférában ugyanakkor továbbra is jelentősen, 8,5 százalékkal – a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 8,9 százalékkal – emelkedtek a bruttó fizetések.
Az év végi visszaesés ellenére tavaly összességében 6,2 százalékkal nőttek a bruttó keresetek, míg 2015-ben csupán 4,3 százalékos volt az emelkedés. Így 2016-ban 288 ezer forintra nőtt a havi bruttó átlagfizetés. A tavalyi adóváltozások mellett 7,8 százalékkal nőttek a nettó bérek, miközben a 0,4 százalékos infláció mellett a reálbérek 7,3 százalékkal emelkedtek. A legmagasabb bruttó fizetéseket, havi átlag 519 ezer forintot tavaly is a bankok és a biztosítók kínálták, míg a legrosszabbul a szociális ellátás területén lehetett keresni, ahol mindössze 112 ezerre rúgott az átlagfizetés.
Az idén még nagyobb bérkiáramlás várható: a minimálbér 15 és a garantált bérminimum 25 százalékos növekedése, valamint az egyre nagyobb szakemberhiány miatt az átlagkeresetek tízszázalékos emelkedése is elképzelhető – emelte ki kommentárjában Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője. Így az idén a várt 2,4 százalékos infláció mellett 7,6 százalékos reálbér-növekedés valósulhat meg. Ha ez bejön, akkor 2013-tól 2017 végéig összesen 28,3 százalékkal emelkednének a reálkeresetek, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva pedig 32,3 százalékos lehet a növekedés. Még optimistább előrejelzést fogalmazott meg Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, aki tegnapi sajtótájékoztatóján már tízszázalékos idei reálbér-emelkedést is lehetségesnek tartott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.